هوش کلامی

هوش کلامی در سخنرانی

هوش کلامی در معنای عامیانه خود همان حاضر جوابی خوانده می شود. در بعضی حالات هوش کلامی شاید حتی گستاخانه جواب دادن هم تلقی شود ولی ما در فن بیان این را به عنوان یک مهارت مثبت در خودمان تقویت کنیم. هر گوینده و سخنور باید بتواند مسائل پیرامون خود را به سرعت تحلیل و برسی کند و بتواند این تحلیل را به شکل ساده سازی شده بیان کند تا شنونده ها بتوانند یک تحلیل با زبان ساده را بشنوند.

شاید پیش خودتان بگویید فلانی مادر زادی سخنران هست یا اینکه فلانی همیشه جواب در آستینش است.  آیا شما هم دوست دارید در مورد شما هم همین طور بگویند؟

خبر خوب این است که هوش کلامی یک مهارت است و مهارت ها قابل آموزش! و اگر کسی را می بینید که حاضر جواب است باید بدانید که او ناخود آگاه در موقعیت هایی بوده که در معرض این تمرینات قرار گرفته ! پس سعی کنید تمریناتی را که در این مقاله از شما می خواهم انجام دهید و نتایج شگفت انگیز آن را در زندگی شخصی و ارتباطات خود مشاهده کنید.

اولین تمرین این است که هر روز دایره المعارف را باز کرده و یک کلمه را انتخاب کرده و سعی کنید ۳ دقیقه در مورد آن کلمه صحبت کنید. این کار باعث می شود ما در مورد اشیا یا کلمات مختلف صحبت کنیم و با این کار دایره واژگان خودمان را تقویت می کنیم.

دومین تمرین انتخاب دو کلمه مختلف و سعی در پیدا کردن تشابهات و ارتباطات این دو کلمه هست این تمرین به خلاقیت و نیروی فکر ما خیلی کمک می کند و باعث می شود در کارهای مختلف بتوانیم تصویرسازی ذهنی قوی داشته باشیم . مثلا بگردیم و ارتباط  موبایل و کاپشن را پیدا کنیم؟ شاید در چند روز اول این تمرین خیلی سخت به نظر برسد ولی به زودی یکی از بازی های سرگرم کننده شما در خانه می شود که می خواهید تشابهات و ارتباطی بین تمام اشیا و کلمات پیدا کنید.

یادم میاد بچه که بودیم اسم و فامیل بازی می کردیم این بازی برای تقویت دایره واژگان بسیار عالی هست و توصیه می کنم در مهمانی ها هم این بازی انجام شود چرا که همین تفکر و چالش ها باعث تقویت ذهن ما می شود و یک ورزش عالی برای ماهیچه های مغز ماست.

تمرین بعدی که به شما توصیه می کنم این است که در زمانی مشخص لغت نامه را باز کنید و یک کلمه را انتخاب کنید وسعی کنید مترادف های آن را بگویید. بعد در لغت نامه نگاه کنید چه مترادف های دیگری می شد برای آن کلمه گفت و در ذهن ما نبوده ، سعی کنیم آنها را نیز مد نظر قرار داده تا زمانی که از این به بعد می خواهیم از آن کلمات استفاده کنیم از مترادف های آن استفاده کنیم تا جمله ها و کلمات ما از یک نواختی خارج شوند .

با نجام این تمرینات کار اصلی ما یعنی ارتباط دادن اشیا مختلف به هم شروع می شود در ابتدا سعی کنی سه شئ را انتخاب کرده که در وهله اول هیچ ارتباط با هم ندارند را انتخاب کنید و سعی کنید ظرف مدت سه دقیقه داستانی که آن سه کلمه در آن بکار رفته باشند را بگویید.

با انجام این تمرینات خواهید دید که دایره واژگان شما بسیار گسترده تر می شوند و خیلی راحت نبض صحبت در جمع را در دست می گیرید. شاید به نظر شما این تمرینات بسیار ساده و پیش پا افتاده باشند، ولی به گفته دارن هاردی کارهای ساده بهانه های ساده نیز برای انجام ندادن شان به ما می دهند.

پس دقت کنیم معجزه هر تمرین در انجام دادن و مداومت آن است تا ما بتوانیم نتایج بزرگی از آن بگیریم. اگر مایل هستید فن بیان خود را تقویت کنید مقاله تمرینات فن بیان در سایت را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.