روش های قیمت گذاری محصولات

بدترین روش قیمت گذاری محصولات باعث فرار مشتری می شود

کمپانی بزرگ اپل اول گوشی جدید خود را با قیمت بالایی ارائه می کند و سپس بعد از اینکه رقبا گوشی های رقابت پذیرشان را ارائه می کنند قیمت را پایین می آورد. این یک استراتژی قیمت گذاری محصول است که شرکت اپل استفاده می کند. اگر در مورد استراتژی و روش های قیمت گذاری محصولات علاه مندید تا پایان این مقاله همراه من باشید.

توضیحی کوتاه در مورد قیمت گذاری محصولات

معمولا اکثر شرکت های تازه تاسیس استراتژی خاصی برای روی قیمت گذاری محصولات اش ندارد و خیلی ساده از این مورد می گذرند. نهایت فکرشان این است که هزینه ای که برای تولید محصول می کنند را حساب می کنند و در نهایت درصدی سود به آن اضافه می کنند. اما به این سادگی نیست. وقتی شما روش درست قیمت گذاری محصول را اعمال کنید، این قیمت می تواند باعث افزایش فروش محصول شما شود و همچنین برعکس اگر قیمت گذاری صحیحی نداشته باشید می تواند فروش شما را متوقف کند.

مفاهیم مهم برای قیمت گذاری محصولات

قیمت: منظور از قیمت همان مقدار پولی است که مشتری برای خرید یک کالا یا محصول به ما می پردازد.

هزیته: هزینه هایی که برای تولید یک محصول یا کالا می پردازیم. مقل هزینه های ثابت و متغیر.

ارزش کالا: اینکه مشتری بداند مزایایی که از خرید محصول بدست آورده  بیشتر از پولی است که پرداخت کرده.

مقایسه قیمت با رقبا

اگر محصولات ما در مقایسه با محصولات رقبا ارزان تر یا گرانتر است لطفا بیایید و این موضوع را برای مشتریان خود توضیح دهید. اگر مشتری ای از شما پسید چرا محصول شما گرانتر است برای او توضیح دهیم. یا می توانید کمی متقاوتتر عمل کنیم و در تبلیغات خود یا شعار خود این موضوع را به تصویر بکشیم. مثلا بگوییم استراتژی شرکت ما در مورد قیمت گذاری طوری است که هزینه های جاری را کاهش دهیم تا بتوانیم قیمتارزانتر و  متقاوتتری را به مشتریانمان ارائه دهیم.

اهمیت قیمت گذاری محصولات

خب حالا که توضیحی  کوتاه در مورد قیمت گداری کالا را با هم مرور کردیم، نوبت به این رسیده که بدانیم جرا انقدر تاکید داریم که استراتژی قیمت گذاری کالا مهم است. بیایید خودمان را در یک فروشگاه زنجیره مثل هایپر استار تصور کنیم که محصولات یکسان از برندهای مخلفی دارد. و ما  آمدیم که خرید کنیم. برای مقایسه کالاهای یکسان اولین کاری که انجام می دهیم مقایسه محصول است و این مورد با نگاه کردن به قیمت محصول است.

روش های قیمت گذاری محصولات

حالا به روش های قیمت گذاری کالا می رسیم. این چند روش را با هم مرور می کنیم و کاری که شما باید انجام دهید باید ببینید کدام روش مناسب کسب و کار شماست.

قیمت گذاری بالا: در این نوع روش قیمت گذاری کالا، ما محصوولامان را طوری ساختیم یا وارد کردیم که از بهترین کیفیت و ظاهر برای ارائه برخوردار است و معمولا برای کالاهای لوکس و لاکچری استفاده می شود که با قیمت گذاری بالا ارزشی در ذهن مشتری ایجاد کند و قیمت محصول از قیمت رقابا بالاتر است و مشتریان تصور می کنند که کالای خاصی را می خرند. پیشنهاد می کنم اگر محصول شما متوسط است از این روش استفاده نکنید.

قیمت گذاری روانی: استفاده درست از اعداد معجزه می کند. نتیجه  یک آزمایش نشان داده است که کالاهای یکسانی با قیمت ۱۰۰/۰۰۰ و ۹۹/۰۰۰، فروش کالای ۹۹ هزار تومنی بیشتر بوده. چرا این اتفاق می افند؟ در این روش ما سعی می کنیم بجای منطق مشتری، احساساتش را هدف بگیریم. با اینکه می دانیم ۹۹/۰۰۰ با ۱۰۰ تومان تفاوت خاصی ندارد اما چشمان مشتری در اکثر اوقات عدد اول یک قیمت را می بیند.

قیمت گذاری نفوذی: اگر فروشگاه شما  یا برند شما تازه تاسیس است می توانید از این روش استفاده کنید و قیمت محصولاتتان را کمتر از حد معمول قرار دهید. ادر این روش شما جایگاه خود را بین رقبا و کالایشان بدست می آورید و بعد می توانید کم کم قیمت محصولاتتان را بالا ببرید.

قیمت گذاری اقتصادی: در این وش قیمت گذاری محصول، فروشگاه های بزرگ و مطرح می توانند ار زوش های تولید و فروش و توضیع ارزانتری استفاده کنند تا محصولشان را ارزان به مشتری ارائه دهند. قیمت پایین محصول در فروشگاه های بزرگ با تعداد خرید بالا توجیه می شود اما اگر فروشگاه کوچکی دارید و زیاد به چشم نمی آید این روش خطرناک است و مشتری فکر می کند این محصول حتما مشکلی دارد که قیمت آن پایین است. برای فروشگاه های کوچک مقاله اعتماد سازی در ذهن مشتری را توصیه می کنم حتما بخوانید.

قیمت گذاری بسته ای:  یادم هست که در اصفهان که زندگی می کردم با دوستان معمولا به فست فودی می رفتیم که  از این روش قیمت گذاری کالا اسفاده می کرد. برایم جالب بود. یک اسلایس پیتزا، یک همبرگر و سیب زمینی را باهم به صورت پکیجی می فروخت. که اگر جدا می خواستیم این ها را تهیه کنیم حیلی بالاتری باید پرداخت می کردیم. فروش خیلی خوبی هم داشت.

جمع بندی

همانطور که گفتم روش های قیمت گذاری کالا متفاوت است و بسته به شرایط کسب و کار شما انتخاب می شود. روش هایی را که گفتیم  را بررسی کنید و بهترین هایش را انتخاب و  پیاده سازی کنید. انتخاب درست روش قیمت گذاری محصولات باعث افزایش فروش شما خواهد شد. راستی مقالات دیگر بازاریابی و فروش را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.