اعتماد سازی در ذهن مشتری

اعتماد سازی در ذهن مشتری در ۵ گام

امروزه درصد خیلی کمی از فروشنده ها، اصول فروشندگی حرفه ای را رعایت می کنند. ما باید سعی کنیم کارهایی را انجام دهیم و روز به روز روی راه های اعتماد سازی در ذهن مشتری‌بیشتر و بیشتر کار کنیم تا بتوانیم مشتریان وفاداری داشته باشیم و از خود برندی عالی بسازیم ودر نهایت باعث افزایش فروشمان بدون نیاز به جمع آوری مشتریان جدید باشیم. چرا که هزینه جمع آوری مشتری جدید ۳ برابر بیشتر و سخت تر است.  پس در این مقاله همراه من باشید.

اولین اعتماد سازی در ذهن مشتری: ارائه نظرات مشتریان قبلی

برای مورد اول از راه های اعتماد سازی در ذهن مشتری  باید بگویم که شما هرچه می خواهید به مشتری بگویید. او هیچ کدام از حرف شما را قبول ندارد تا خودش تجربه استفاده از آن را نداشته باشد. فرض کنید شما یک فروشنده لباس هستید و  یک مشتری نگران به شما از جنس شلوار می پرسد. شما هرچه بگویید او قبول نکند تا خودش لمسش نکند و نپوشدش هیچ وقت حرف شما را قبول نکند.  ناخود آگاه مشتری درگر که در مغازه شماست بدون هیچ فکری ببه سمت نگرانی در خرید گرایش می کند. اما راهکار چیست و چطور می توانم این مورد را تصجیج کنیم؟   اولین قدم برای اعتماد سازی در ذهن مشتری این است که، همیشه نظرات مشتریان قبلی را در دسترس داشته باشید. شاید نیاز باشد در گوشه ای از دفتر کار یا فروشگاهتان تابلویی بزرگ درست کنید و روی آن بزرگ بنویسید از درگران بشوید. و از هر مشتری که خرید قبلی داشته بخواهید روی این تابلو نظرش را با دست خط خودش بنویسد.

دومین اعتماد سازی در ذهن مشتری: فعالیت در شبکه های اجتماعی

مدت ها پیش برای خرید کت وشلوار برای خودم از یک برند که ادعای مشتری داری زیادی هم داشتند پرس و جو کردم. مسیر از خانه بسیار دور بود و مجبور شدم بگردم  در شبکه های اجتماعی دنبال ردشان بگردم که بدانم محصولاتشان جطور است. ادرس اینستاگرام شان را پیدا کردم. و پیامی برای آنها ارسال کردم . ولی با کمال تاسف هرگز حواب پیام را ندادند. امروزه دیگر همه ی فروشگاه ها از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و اگر ما به عنوان یک فروشنده در آن جضور نداشته باشیم باخته ایم.  برای ایجاد اعتماد سازی در ذهن مشتری لطفا در شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشید. یا حداقل جواب پیام های دریافتی را بدهید.

سومین اعتماد سازی در ذهن مشتری: ارتباط چشمی مستقیم

در حین صحبت با مشتری سعی کنید ارتباط جشمی بالایی با مشتریانتان داشته باشید. چرا که در علم روانشناسی می کویند که، اگر فردی در زمان صحبت نگاهش به سمت پایین باشد اختمالا دروغ می گوید و کاسه ای زیر نیم کاسه است و نیازی نیست که فرد مقابل از علم روانشناسی سر در بیاورد، به طور طبیعی این حس به طرف مقابل ابراز می شود.  پس سعی کنید همیشه با مشتری ارتباط جشمی داشته باشید و به چشمانشان نگاه کنید تا حس امنیت بیشتری به او بدهید.

چهارمین اعتماد سازی در ذهن مشتری: گارانتی و خدمات پس از خرید

این قسمت یکی از بهترین قشمت هاست چرا که  مشتری دیگر خرید کرده و به شما اعتماد کرده است و ما باید کاری کنیم که اعتماد سازی در ذهن مشتری ای که کرده ایم از دست نرود. وس تا می توانید روی قسمت  خدمات مشتریان و گارانتی سرمایه گذاری کنید، چون احتمال خرید همین مشتری در دفعات بعد هم هست. فکر کنید ببینید چه خدماتی می توانید در ارائه گارانتی به مشتری بدهید که واقعا منحصر به فرد باشد . رضایت مشتری را در کالای مرجوعی جلب کند. مثلا می شود،  در مرحله اول عدرخواهی واقعی کنید بدون این که محصول را توجیه کنید و یک کاللای دیگر به او بدهید. و برای کسب رضایت همراه آن از مشتری بخواهید از قفسه اشانتوین ها یک کالا دیگر به عنوان هدیه عذرخواهی بردارد.

پنجمین اعتماد سازی در ذهن مشتری: تجربیات بد مشتری

بعد از عملیات یخ شکنی که با مشتری داشتید می توانید از او از تجربیات بدش در مورد مشابه محصول از دیگران سوال کنید و اجازه دهید کاملا صحبت کند و خودش را خالی کند. این باعث خواهد شد که حس امنیت بیشتری به شما داشته باشد و اعتماد سازی در ذهن مشتری را انجام دهید. در این حالت احتمالا مشتری خرید های بعدی را فقط از شما انجام می دهد.

سخن آخر:

اعتماد سازی یک روزه بدست نمی آید. صبور باشید و طبق این دستور عمل پیش بروید و منتظر به وجود آمدن اعتماد در ذهن مشتریان تان باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.