استراتژی رقابتی در بازار

استراتژی رقابتی در بازار چیست

در این مقاله سعی کردم از استراتژی رقابتی در بازار را توضیح بدم و از اهمیت ان در کسب و کار را شرح بدم و همچنین مثالهایی را برای ایده گرفتن شما جهت پیاده سازی استراتژی بازگو کنم. اگر کارآفرین یا مدیر هستید به شدت این مقاله را به شما و همکارانتان توصیه می کنم. این مقاله را تا انتها همراه من باشید.

استراتژی رقابتی در بازار چیست؟

در اینجا تعریف ساده ما از استراتژی رقابتی در بازار، به محموع عملیاتی که ما به عنوان مالک کسب و کار انجام می دهیم تا محصولات یا خدماتمان بهتر و جذاب تر از محصولات و خدمات رقیبانمان باشد استراتژی رقابتی در بازار می گوییم. تعریف های زیادی موجود است اما یکی از ساده ترین تعریف ها همین است. تا همین حد که بدانید کافی است. مهم تر از این تعریف، قسمت های بعدی این مقاله است. پس همراه من باشید.

اهمیت استراتژی رقابتی در بازار

اکثر کسب و کارهای تازه وارد برای اینکه در بازار نفود کنند نیاز دارند یک استراتژی رقابتی را در بازارشان به پیش بگیرند تا بتوانند در بازار نفوذ کنند. طبق تجربه و آمار بدست آمده، کسب و کارهایی که بدون استراتژی وارد بازار می شوندمحکوم به شکست هستند. لذا خواندن این مقاله و مقاله های مرتبط با کسب و کار ها را به کارآفرینانی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند به شدت توصیه می کنم. همچنین خواندن مقالات روش های قیمت گذاری محصولات، اعتماد سازی در ذهن مشتری را در اولویت قرار دهید.

۳ استراتژی رقابتی عالی در بازار

وقت آن رسیده که کمی پیشی بگیریم و ۳ استراتژی عالی رقابتی در بازار را با هم بررسی کنیم. این ۳ استراتژی ها به شرح زیر است:

اولین استراتژی رقابتی در بازار: محصولات متنوع

یکی از استراتژی هایی که کمتر در بازار دیده می شود تنوع در یک خانواده از محصول است. فرض کنید بذر گل های زینتی وارد می کنید، اگر تنوع زیادی داشته باشید قدرت انتخاب را در مشتری بالا برده و می توانید بهتر و بیشتر بفروشید. البته اگر تولید کننده هستید نیاز دارید که کمی خلاقیت داشته باشید تا بتوانید محصولات جالب تولید کنید.

دومین استراتژی رقابتی در بازار: پایین ترین هزینه ممکن

توجه کنید که باید در این استاتژی بازار هدف بزرگی داشته باشید تا این استراتژی قابل توجیه باشد. اگر شناخت بازار هدفتان اشتباه کنید مطمئن باشید که گور خودتان را با دستان خود کنده اید. توجیه قیمت پایین محصولات یا خدمات شما با تعداد فروش امکان پذیر است. کاری که برای ابتدا باید انجام دهید اینست که هر اتفاقی که بیافتد باید هزینه تولید محصولاتتان را تا حد ممکن پایین نگه دارید و حاشیه سودتان را نیز پایین نگه دارید. این روش را اکثرا در تولید کننده ها یا وارد کننده ها میبینیم که به صورت عمده فروشی کار می کنند.

سومین استراتژی رقابتی عالی در بازار: ایجاد تمایز در محصول

اگر محصولی از شما در عملیات بازاریابی موفق نشده است می توانید از این محصول استفاده کنید ( البته به شرطی که کیفیت محصول بالا باشد و فقط فروش موفق نبوده ). البته توجه داشته باشید که تمایز در خدمات باید طوری باشد که مشتری درک کند که ارزشی که دریافت می کند از  پولی که می پردازد به مقدار قابل توجهی بیشتر است. مثلا ایرانسل همراه اول یا سامسونگ در بعضی از مواقع سال جشنواره می گذارند و همراه آن ۱۰۰ گیگ اینترنت رایگان یا یک پاور بانک به شما هدیه می دهند. می توانید از این موارد ایده برداری کنید. شاید جالب باشد مقاله مزیت رقابتی چیست را نیز مطالعه کنید

شروع ایده پردازی استراتژی رقابتی در بازار

خب خالا که فهمیدیم استراتژی رقابتی در بازار چیست و  اهمیت آن را بررسی کردیم، بیایید شروع کنیم. برای پیاده سازی و ایده پردازی در جهت استراتژی های ناب لطقا این سوال را از خودتان بپرسید. ” چرا مردم باید محصول من را در مقایسه با محصولات رقیبان بخرند؟ ” هم می توانید این سوال را در خلوت خود از خود بپرسید و هم با دوستان یا همکاران خود جلسه ای بگذارید و این سوال را برای شروع جلسه و ایجاد طوفان فکری از دوستان بگرسید و تک تک ایده ها را ( حتی مسخره ترین حالات‌) یادداشت کنید و در آخر یک یا دو مزیت را انتخاب کنید.

جمع بندی

ایجاد تمایز در کسب و کار و افزایش سود و متحول شدن کسب و کارتان در بلند مدت اتفاق می افتد و یک شبه یا یکی دوماهه امکان پذیر نیست به همین خاطر باید کمی باید صبور باشید. اگر کارآفرین هستید اولین صفتی که باید یک کارآفرین موفق داشته باشد صبوری است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.