ارائه محتوای آموزشی و تکنیک های آن توسط سخنران

نحوه ارائه محتوای آموزشی توسط سخنران

ارائه محتوای آموزشی چیزی است که لازمه ی همه ی سخنرانی هاست و فرقی نمی کند آماتور باشیم یا حرفه ای.

مدیریت فراموشی محتوا در ارائه محتوای آموزشی

بارها برایمان پیش آمده که با خودمون فکر کردیم که من فردا باید اینو بگم خیلی مهمه، اما زمانی که در موقعیت قرار گرفتیم، اون موضوع رو به کلی فراموش کردیم و یادمون رفته که در موردش صحبت کنیم. برایجلوگیری از اینکه در موقعیت های مشابه حرفمان یادمان نرود، یک تکنیک ساده وجود دارد، آن هم پیکر بندی محتوای آموزشی برای ارئه است.

قبل از اینکه جلسه سخنرانی را داشته باشیم، وقت بگذاریم و چیزهایی که به ذهنمان میرسد رو یادداشت کنیم، و تمرینی داشته باشیم، اما برای اینکه در لحظه فراموش نکنیم، کافیه فقط روییک برگه سرذ تیترها رو بیاریم و در زمان سخنرانی روی میز سخنران بگذاریم و هر ز گاهی در حین سخنرانی نگاه کوچکی بش بندازیم.

تکنیک دیگری وجود دارد به نام “ ارائه محتوا توسط نقشه ذهنی یا ماید مپ ” که خیلی تکنیک خوبی است پیشنهاد می دم در اینترنت جستجو کنید و طریقه استفاده از ماید مپ را یاد بگیرید.

مدیریت زمان در ارائه محتوای آموزشی

وثتی شما روی برگه ای عناوین سخنرانی را نوشتید، راحت می توانید برای هر کدام از عناوین زمانی تعریف کنید، حتما از خودتان می پرسید که چطور زمان دقیق رو برای هر عنوانی به دست بیارم؟ در جواب باید بگم که کافیه فقط یکی دو بار از روی عناوین سخنرانی کنید، و ببینید هر عنوان چقدر طول می کشد که ارائه شود، آن را در کنار عناوین بنویسید. و در پایان شما می توانید تایم سخنرانی را برآورد کنید.

روش استفاده از چاشنی ها در ارائه محتوای آموزشی

برای اینکه محتوای ما کسل کننده نشه و بتوانیم سطح توجه حضار را بالا نگه داریم باید از چاشنی ها استفاده کنیم. در اینجا ۲ نوع چاشنی معمول بین سخنرانی های معروف را بیایتان میاورم

داستان سرای، چاشنی اول ارائه محتوای آموزشی

کلا ما ایرانی ها با داستان شنیدن، خیلی اخت داریم ، و شنیدن داستان در حیطه چیزی که برایمان مهم است، لذت بخحش است و همیشه سعی می کنیم داستان ها رو با جان دل گوش بدیم. وقتی احساس کردید حضار کمی خسته شدن، کافیه یک داستان تعریف کنید ( البته داستان مرتبط ) ، سریعا سطح توجه مخاطبین بالا می رود.

سوال پرسیدن، چاشنی دوم ارائه محتوای آموزشی

از این چاشنی هم در بین ارائه استفاده می شود، هم در شروع سخنرانی، مثلا اگر به سخنرانی های آقای محمود معظمی گوش داده باشید، همیشه سمینارهاشون رو با ۳ تا سوال مطرح می کنه

چند نفرتون میخواید توی زندگی تون شاد باشید؟

چند نفرتون می خواید توی زندگی تون ثروت مند باشید؟

چند نفرتون میخواید در زندگی تون هم شاد باشید هم ثروت مند؟

در این نوع چاشنی حاظرین حس می کنند سخنرانی دقیقا برای آنها است.

 

ترس از سخنرانی

2 دیدگاه برای “ارائه محتوای آموزشی و تکنیک های آن توسط سخنران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *