بازاریابی و فروش تلفنی

بازایابی تلفنی لذت بخش

در این مقاله سعی کرم تا تکنیک ها و باید ها و نباید های بازاریابی تلفنی موفق را بررسی کنم و همچنین از اهمیت بازاریابی تلفنی اصولی در موفقیت کسب و کار ها صحبت کردم که پیشنهاد می کنم حتما تا آخر این مقاله همراه من باشید.

بازاریابی تلفنی چیست و چه نیست؟

خبدر حواب اینکه بازارایابی تلفنی چیست باید بگویم که روشی از  فروش یا مارکتینگ است که ما به عنوان فروشنده یا بازاریاب می خواهیم محصول یا خدمتی را به علاقه مندان این محصول یا خدمات بفروشیم. این یک تعریف کلی است. اکثرا ما در ایران شاهد بازاریابان تلفنی ای بودیم که بدون اینکه شماره تماسی به آنها داده باشیم با ما تماس گرفتند و خواهان این هستند که هرچه سریعتر محصولشان را به ما بفروشند. این روش در ذهن اکثر ما شکل گرفته. ولی باید بگویم بازاریابی تلفنی چیزی غیر از این است و تقریبا این روش دیگر منسوخ شده. الان اگر بخواهید بازاریابی تلفنی حرفه ای را پیش بگیرید، باید کاملا این عملیات را هدفمند انجام دهید تا درصد نارضایتی مخاطبانتان به حداقل برسد.  تا پایان این مطلب همراه من باشید تا روشی بهتر و جایگزین برای بازاریابی و فروش تلفنی بیان کنم.

مزیت بازاریابی تلفنی در کسب و کار

۱ -باعث ۲-۵ برابر شدن فروش خدمات یا محصولات شما می شود: اگر بصورت هدفمند و اصولی بازایابی تلفنی بگیرد، سود خیلی زیادی حاصل می شود. و درصد نرخ تبدیل علاقه مند به خریدار و سپس به مشتری بالاست و می تواند کسب و کار شما را در کدت کمی متحول کند.

۲- باعث تعامل بیشتر و رابطه صمیم تر با مشتریانتان خواهد شد: می تواند باع شود رابطه صمیمی بین مشتریان فغلی خود داشته باشید و برتری بالایی نسبت به رقیبان فعلی خود ایجاد کنید. رقیبان شما هم از بازاریابی تلفنی استفاده می کنند، اما آیا اصولی در کار آنها هست که باعث ارتباط نزدیکتر با مشتریانشان شود؟

ویژگی شخصیتی یک بازاریاب تلفنی موفق

۱- سمج:  فردی که زود دلسرد نشود چون معمولا در شروع عملیان بازاریابی تلفنی حتما نتایج آنچیزی نیست که فکرش را می کنید. به عبارت ساده تر ” پیگیری تا حصول نتیجه

۲- خوش برخورد: فردی که جتی در زمانهایی که حال و روزش خوب نیست بتوانید با لبخند و پر انرژی صحبت کند. البته شرایط بد همیشه تاثیرش را می گذارد اما فردی که قدرت کنترل این شرایط را داشته باشد، گزینه خیلی خوبی است.

۳- شنونده عالی: فردی که بتواند به مخاطب اجازه صحیت دهد و فقط یک طرفه صحبت تکند و احساسات مشتری را بتواند درک کند.

در بازاریابی تلفنی چه بگوییم؟

۱- اسم ایشان را بپرسیم و در حین مکالمات از اسم ایشان استفاده کنیم. مثلا: ” آقای محمدی یک سوال می تونم ازتون بپرسم؟ ” یا ” آقای محمدی به خاطر اینکه امروز تولد شماست، شرکت به شما یک کد تخفیفی داده که اگر مایل هستید می توانید محصولات یا حدمات ما رو با ۵۰ درصد تحفیف تهیه کنید”

۲- حرف هایشان را خوب گوش کنید و در حین مکالمات دقیقا حرف های خودش را برای تایید صحیت هایش به او بزنید. اینطوری مخاطبتان احساس می کند واقعا او برای شما اهمیت دارد. اکثرا بازاریابان تلفنی امروزی فقط یک طرفه صحبت می کنند.

۳- اگر بار چندم است با او تماس می گیرید، تماس قبلی را با او یادآور شوید. مثلا : بگویید ”  آقای محمدی دفعه پیش که باهم صحبت کردیم، قرار شد من به اطلاعاتی در مورد کاربرد محصول براتون آماده کنم که الان آماده کردم و بابت این موضوع باتون دارم صحبت می کنم ”

افنضاح ترین نوع بازاریابی تلفنی برای فروش محصولات

۱- یک طرفه صحیت کردن: مطمئن باشید حتی اگر مختطب شما شماره تماسش را دو دستی تقدیم شما کرده باشد، هیچ وقت در صحبت کردن با مخاطب یک طرفه صجیت نکنید . استاندارد کالمات بین بازایابان و مردم یک یا ۲ جمله در میان است و کاری نکنید که مخاطب فرصت صحبت کردن نداشته باشد. مدام به او فرصت صحبت دهید.

۲- اسفاده نامناسب جملات برای صحبت با مخاطب : استفاده از کلمات و جملاتی که بار منفی دارد در بازاریابی تلفنی ممنوع است. یادتان باشد هرگز از سوالاتی مانند بدموقع مزاحمتون شدم؟ یا اینکه بد موقع که مزاحمتون نشدم استفاده نکنید و همچنین از جملاتی مانند شما اشتباه می کنید! استفاده نکنید.

 خرید بانک شماره ها یا ساخت بانک شماره ها؟ :

روش خرید بانک شماره ها، همانطور که در قبل گفتم به خاطر نارضایتی مخاطبان منسخوخ شده و جندان کار حرفه ای نیست. اما روش دوم بسیار حرفه ای است چرا که خود مخاطب شماره را به ما داده تا از آن استفاده کنیم. پس در هرجای ممکن که می توانید سعی کنید درخواست  اطلاعات از مشتری کنید. مثلا یک هدیه رایگام درنظر بگیرید که برای شما هزینه ناچیزی داشته باشد اما برای مخاطب جذاب باشد و در ازای آن اطلاعات علاقه مندان را درخواست کنید. مطمئن باشید این بزرگترین و بهترین سرمایه گذاری برای عملیات بازاریابی تان است.

تکمیل کننده صحبت هایم!

خب رسیدیم به پایان مقاله، در انتها فراموزش نکنید که حتمافبل از شروع تماس با مخاطب دفترچه یادداشت و خودکار و ماشین حساب در صورت امکان لیست سوابق مشتری را به همراه داشته باشید تا بتوانید نکات  و محاسبات را به راحتی انجام دهید و یک تماس موفق برای بازاریابی نلفنی برای خودتان رقم بزنید. در ضمن مقالات  فروش و بازاریابی را نگاهی بیاندازید و اگر به مطالب ویدیویی رایگانی در زمینه فروش و بازایابی علاقه مندید لطفا ا اینستاگرام من رو دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *