راز های نهان فروش تلفنی

رازهای نهان در فروش تلفنی

فروش تلفنی مهارتی انکار ناپذیر است که لازم است هر فروشنده ای با آن آشنا باشد. بخش هایی از فروش و بازاریابی که به صورت تلفنی انجام می شود را می توان نوعی مذاکرات تلفنی دانست.

فروش تلفنی چیست؟

فروش تلفنی مهارتی انکار ناپذیر است که لازم است هر فروشنده ای با آن آشنا باشد. بخش هایی از فروش و بازاریابی که به صورت تلفنی انجام می شود را می توان نوعی مذاکرات تلفنی دانست. مذاکره ای که می تواند به نتایج خوبی در فروش منجر شود و یا بالعکس، اگر در آن مهارت نداشته باشید به طور کلی بیزنس شما را به چالش خواهد کشید. در ادامه ی این مطلب به بررسی زوایای مختلف فروش تلفنی از جمله تکنیک های مهم در به کار گرفتن آن پرداخته شده است.

فروش تلفنی چیست

فروش تلفنی شامل چه مواردی می شود؟

شاید بسیاری از شما دوستان عزیز مایل باشید تا بدانید که فروش تلفنی شامل چه مواردی می شود. این نوع فروش را می توان در برگیرنده ی موارد زیر دانست:

  • فروش
  • تبادل نظر
  • و تمامی انواع ارتباط تلفنی عرضه ‌کننده‌ی محصول با مشتری

بدین ترتیب می توان گفت هر نوع ارتباط تلفنی که عرضه کنندگان و فروشندگان با مشتریان داشته باشند، فروش تلفنی محسوب می شود. در این جاست که در گردانه ی عرضه و تقاضا، ‌ارتباط تلفنی نقش ویژه ای پیدا می کند. لازم به ذکر است که بدانید معاملات تلفنی تنها محدود به فروش های ساده و ابتدایی نبوده و در برخی موارد گسترده تر و پیچیده تر نیز کاربرد دارد. مواردی مانند خط تولید کارخانه های بزرگ و یا حتی معاملات طلا و جواهر. پس یادتان باشد که نقش ارتباط تلفنی در یک بیزنس موفق را نادیده نگیرید.

          معادله فروش و بازاریابی تلفنی

آیا با وجود فضای مجازی نقش کمرنگ تر نشده است؟

خیر… پاسخ سوال فوق خیر است. چرا که وجود فناوری های نوین و فضای مجازی در بیزنس و خرید و فروش،‌تنها مکمل فروش تلفنی بوده است و نه جایگزین آن. در نتیجه تلفن پس از گذشت سال ها در بازار های اقتصادی و معاملا هنوز کارکرد خود را حفظ کرده است. البته ممکن است بسیاری از شما در ارتباط تلفنی که با فروشندگان داشته اید، ناراضی بوده باشید و در نتیجه جایگاه آن برند در ذهن شما تضعیف شده است. اما آنچه مهم است، استفاده ی وسیع از فروش آن هم از نوع تلفنی در فعالیت های مختلف است که نمیتوان آن را انکار کرد.

فضای مجازی در فروش تلفنی

آشنایی با تکنیک های فروش تلفنی

فروش تلفنی اگر با مهارت لازم و به کارگیری تکنیک های ضروری انجام نشود، می تواند با مشکل مواجه شود. در طی انجام این نوع فروش لازم است تا از مشتری نیز شناخت کافی داشته باشید. فقط کافی است با حداقل حقوق مخاطبین آشنا باشید و سپس با هماهنگی بخش های مختلف کسب و کار به روش تلفنی بپردازید. در جدول زیر به بررسی بررخی از مهارت های لازم برای فروش تلفنی پرداخته شده است:

تکنیک های فروش تلفنی

توضیحات

مثال

 

حفظ حال و احساس مثبت

با توجه به مسائل خاص و چالش هایی که ممکن است که در محل کار پیش بیاید، باید توجه داشت که تاثیر منفی آن بر احساس و رفتار ما آشکار نگردد. چرا که داشتن حسی خوب و به دور از منفی گرایی در نتیجه ی فروش های تلفنی تاثیر مهمی دارد.

هنگامی که از برخورد یکی از همکاران خود دلگیر هستید می توانید با تماس های تلفنی خود را سر گرم کنید. اما توجه داشته باشید حس بد خود را به مخاطب القا نکنید. و یا اینکه برای گفتن پیام تسلیت به همکاران خود، تمامی تماس های تسلیت را در یک روز انجام ندهید تا حس منفی آن به شما و مخاطب نیز القا نشود

 

به ترتیب چیدمان تماس های خود دقت کنید.

در این رابطه نمی توان به طور قطع گفت که تماس های سخت را اول یا آخر قرار دهید. اما با توجه به تجربه خود و ملاحظات لازم می توانید سرنوشت خوبی را برای معاملات تلفنی آن روز خود رقم بزنید. مثلا اگر شما سرپرست یک پروژه ی فروش هستید می توانید تماس های خود را به ترتیب با همکارانی که وظیفه ی خود را به موقع انجام نداده اند، تماس با مدیران مالی برای تامین بودجه ی پروژه و در نهایت تماس با دوستان برای جویا شدن وضعیت بازار انجام دهید.
 

با یادداشت برداری هنگام تماس های تلفنی خود مانند یک بیزنس من حرفه ای عمل کنید

توجه داشته باشید در طی انجام فرایند فروش اگر به صورت کتبی یادداشت برداری نکنید و یا نکات مهم مکالمه را در یک فایل ورد ذخیره نکنید حتما پشیمان خواهید شد. با این کار می توانید با استفاده کردن از نکات یادداشت شده در حین تماس به مخاطب بگویید که حواستان به تک تک حرف های او بوده است. و برعکس اگر در حین مکالمات تلفنی نام مشتری و یا شریک تجاری خود را فراموش کنید حتما حس بدی به آن ها دست خواهد داد. مثلا شاید شما در یک مکالمه ی تلفنی با دوست خود هنگام رانندگی باشید و از او بخواهید عکس و یا فاکتوری خاص را برای شما بفرستد تا بعدا آن را بررسی کنید. اما فروش تلفی با دیگر مکالمات تفاوت داشته و شریک های تجاری نیز با دوستان ما فرق می کنند.

راستی اینستاگرام بهار زندگی رو فالو کردید؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.