راه های مقابله با تنبلی

قهرمان مبارزه با اهمال کاری

به طور کلی ذهن آدم دنبال اینست که از یک عمل فرار کند و از نقطه امنش خارج نشود. این در همه ی مردم دیده می شود، اما فرق بین افراد موفق و دیگران اینست که افراد موفق سعی می کنند تنبلی یا اهمال کاری را کاهش دهند ( مبارزه با اهمال کاری )

مبارزه با تنبلی کنید اگر شما هم …

هدف گذاری کردید و  در پایان به خواسته هایتان نرسیدید، یا تصمیم گرفتید در این هفته کتابی را تمام کنید و بعد رهایش کردید، یا اگر به هر دلیلی کاری را خواستید انجام دهید و آن را نیمه کاره یا کامل فراموشش کردید، یا اینکه به خاطر دلایلی دیگران به شما کاری نمی سپارند و به شما اعتماد نداردند که این کار را انجام می دهید،  یک خبر بد، احتمالا شما هم به اهمال کاری یا تنبلی دچارید! اما چطور این مشکل را با خودمان حل کنیم؟  این مقاله را تا انتها همراه من باشید تا راهکارهایی برای مبارزه با اهمال کاری را با هم بررسی کنیم و به نتیجه برسیم.

دلایل اهمال کاری ( تنبلی )

برای اینکه بتوانیم مبارزه با تنبلی و اهمال کاری را پیش بگیریم، ابتدا باید شناخت خوبی از اهمال کاری و دلایل تنبلی و اهمال کاری داشته باشیم. اهمال کاری به زبان انگلیسی Procrastination ، به معنای به تعویض انداختن هر کاری است که ما تصمیم به انجام آن گرفتیم. اگر یکی از موارد زیر در رفتار شما صدق می کند پس باید کمی نگران باشید. البته در ادامه این مقاله راه هایی برای از بین بردن و کاهش درصد تنبلی به شما ارائه می دهیم.

 کمال گرایی :‌

یکی از شایع ترین دلایل تنبلی و اهمال کاری، این است که ما بیشتر از حد توان انجام کاری رویا پردازی می کنیم، یا اینکه به عبارتی دیگر کمال گرا یا کامل گرا هستیم. یعنی اینکه مثلا تصور کنید که ما یک عکاس هستیم و می خواهیم کار عکاسی را شروع کنیم و کسب درآمد کنیم، اما به خاطر اینکه قدرت خرید بهترین دوربین عکسی همراه با تجهیزات و لنز های در حد عالی آن را نداریم پس عکاسی را شروع نمی کنیم. این مورد نه تنها در مردم ایران، بلکه در بین تمام دنیا خیلی شایع است. بخاطر همین است که اکثر مدرس ها و سخنرانان مهمترین دلیل فقر و بدبختی را کمال گراییی می دانند و توصیه تمام آنها به مخاطبانشان برای مبارزه با اهمال کاری این است که فقط شروع کنید، حتی اگر بهترین را در اختیار ندارید.

ترس از قضاوت شدن

دلیل دیگر از دلایل اهمال کاری، اینست که ممکن است در ذهنمان در مورد دیگران پیش داوری کنیم و ترس از این داشته باشیم که اگر این کار را خوب انجام ندهم، فلانی چه فکری در مورد من می کند، اختمالا به من بگوید دست و پا چلفتی! اما باید واقع بین باشیم، همه که اینطور نیستند. سعی کنید این تغییر را در خود به وجود بیاورید که از هر انتقاد بیاموزید و انگیزه بیشتری بگیرید. معمولا اگز این مشکل را دارید کلاس های هوش هیجانی و ان ال پی می تواند کمک زیادی به شما بکند.

 

همنشینی با افراد تنبل

دلیل دیگر اینست که احتمال قوی دوستان یا اطرافیانی که با آن ها ارتباط نزدیک داریم، مثل خودمان هستند و تنبل هستند. اگر اینطور است، در اولین فرصت باید دوستان و اطرافیان خودتان را عوض کنید. با افراد زرنگ و بهتر رابطه داشته باشید. چرا که درجه موفقت ما از میانگین درجه موفقیت ۵ نفر از نزدیک ترین اطرافیان ما  می شوند.

راه کار مبارزه با تنبلی

خب در انتهای مقاله چند نمونه راهکار برای مبارزه با تنبلی و اهمال کاری به شما پیشنهاد می دهم که در شرایط متفاوت می توانید از آن استفاده کنید.

کارهای ساده را شروع کنید

سعی کنید برای شروع تمرین مبارزه با تنبلی، از کارهای ساده شروع کنید، مثلا دنبال کاری نباشید که به مدت طولانی و سخت و طاقت فرسا باشد. به عبارتی برای اوایل کار باید بدن خود را گرم کنید برای کارهای بزرگتر. البته من به این جمله خیلی اعتقاد دارم:

کوچکترین تغییرات الان، بزرگترین تغییرات را در زندگی ما حاصل می کند

قانون ۵ دقیقه در مبارزه با تنبلی

اگر مجبور شدید و در شرایطی قرار گرفتید که باید کاری را انجام دهید که کمی سخت است، هم میتوانید از قانون ۵ دقیقه استفاده کنید. قانون ۵ دقیقه کارها به این صورت است که کارهایی که انجام آن وقت زیادی می برد، و حوصله انجامش را ندارید به خودتان بگویید فقط ۵ دقیقه این کار را انجام میدهم. مثلا اگر قرار گذاشتید که امروز ۱ ساعت کتاب باید بخوانم، فقط ۵ دقیقه این کار را انجام دهید. این کار هم عذاب وجدان شما را کمر می کند و هم با اینکه به همان مقدار کتاب را نخواندید ولی از مسیر خواندن کتاب خارج نشدیه اید.

سخن آخر : البته راهکارهای دیگری هم هست . مثل تقسیم کارهای بزرگ به کوچک که انشالله در مقاله های بعد این مورد را هم کامل برایتان باز می کنیم. سعی کنید این را جزء عادات خود کنید چرا که برای موفق شدن خلق عادات تاثیر گذار را باید جزء اولیت هایتان قرار دهید.

راستی ! اینستاگرام بهار زندگی را دنبال کردید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *