آشنایی با عوامل تاثیر گذار پیش بینی فروش

آشنایی با عوامل تاثیر گذار پیش بینی فروش

پیش بینی فروش یکی از مهمترین مسئله هایی می باشد که برای موفقیت شرکت و فروش محصولات باید به آن توجه بسیاری داشته باشیم. شرکت هایی که پیش بینی های فروش خود را به خوبی مورد بررسی قرار دهند درآمد بیشتری را بدست خواهند آورد. برای اینکه بتوانیم به بهترین نحو ممکن پیش بینی های مورد نیاز برای محصولات خود را انجام دهیم باید با نکاتی که در این مورد اهمیت بسیاری دارد آشنایی داشته باشیم. یکی از مسائلی که در پیش بینی های فروش بسیار اهمیت دارد این است که فروشنده در یک دوره مشخص می تواند با مقدار فروش خود آشنایی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در ادامه توضیحات بیشتری را در این مورد ارائه می دهیم.

عوامل تاثیر گذار در پیش بینی فروش :

همانطوری که بیان نمودیم پیش بینی فروش مسئله مهمی می باشد که به ما این امکان را می دهد تا با مشکلات موجود برای فروش محصولات خود آشنا شویم و از این طریق آنها را کاهش دهیم، چرا که قدرت با ما با شناسایی مشکلات بسیار بیشتر می شود.  عوامل بسیار زیادی در پیش بینی نمودن فروش وجود دارد که یان عوامل عبارت می باشد از :

عوامل درونی :

عواملی درونی پیش بینی نمودن فروش به مواردی بستگی دارد که آنها عبارت می باشد از :

  1. استخدام ها و اخراج ها :

زمانی که فروشندگان شرکت کار کردن در شرکت ما را ترک کنند، درآمد شرکت تا حدی کاهش پیدا می کند. ولی اگر در این زمان استخدام هم به عنوان جایگزین اخراجی ها داشته باشیم نیروی ما بیشتر می شود. حال یک نکته دیگر مهمی که وجود دارد و باید به آن توجه داشته باشیم این است که اگر تعداد زیادی نمایندگان شرکت های دیگر به ما ملحق شوند، می توانیم فروش خود را در دوره زمانی مشخص شده مورد ارزیابی قرار دهیم.

  1. تغییر سیاست :

یکی دیگر از نکاتی که در عوامل بیرونی قرار می گیرد و باید به آن توجه داشته باشیم این است که، طرح جامع فروش خودمان را باید با فروش خود به درستی پیش بینی نماییم و هرگز آنها را تغییر ندهیم. سیاست هایی که در پیش بینی نمودن فروش وجود دارد بسیار مهم می باشد و در واقع همین سیاست ها است که محصولات ما را با سود زیادی به فروش می رساند. اگر می خواهیم در فروش محصولات خود بهترین سیاست را به کار بگیریم باید از کسانی که در این زمینه تخصص بیشتری دارند کمک بگیریم.

  1. تغییر منطقه :

اینکه ما منطقه فروش خود را تغییر دهیم تاثیر بسیاری در فروش و درآمدمان خواهد داشت، بر این اساس اگر می خواهیم منطقه خود را تغییر دهیم باید به تمامی کسانی که مشتری ما هستند اطلاعات لازم را دهیم.

عوامل بیرونی :

عوامل درونی که در پیش بینی نمودن فروش وجود دارد عبارت می باشد از :

  1. تغییرات رقابتی :

بدون شک تمامی فعالیت هایی که رقبای ما برای فروش محصولات خود انجام می دهند، در میزان موفقیت ما تاثیر بسیاری دارد. به عنوان مثال اگر شرکتی همان محصولاتی را که ما می فروشیم را تولید کند و با قیمت کمتری به فروش برساند، باید ما هم تخفیف های زیادی بر روی محصولات خود بگذاریم، تا محصولات خود را به فروش برسانیم. از سوی دیگر باید بدانیم اگر شرکت دیگری از حوزه کسب و کار ما خارج شود، میزان تقاضای ما بسیار افزایش پیدا می کند.

  1. شرایط اقتصادی :

زمانی که اقتصاد یک کشور قوی باشد، خریداران قدرت بسیار بیشتری برای خرید خواهند داشت، ولی زمانی که اقتصاد یک کشور ضعیف باشد خریداران قدرت بسیاری برای خرید کردن ندارند و به همین دلیل برای خریدهای خود دقت بیشتری را خواهند داشت.

  1. تغییرات بازار :

ما زمانی که بخواهیم پیش بینی فروش محصولات خود را درستی انجام دهیم، باید اطلاعات کاملی در مورد مشتریان خود داشته باشیم، به عنوان مثال اگر می خواهیم به هتل ها مشاوره هایی را ارائه دهیم باید اطلاعات زیادی در مورد گردشگری داشته باشیم.

  1. تغییرات صنعت :

اگر برای محصولی که ما تولید می کنیم محصولات دیگری هم وجود داشته باشد که مکمل محصول ما به شمار می رود، تقاضای محصولات ما بسیار بیشتر می شود. به عنوان مثال اگر قطعات جانبی خودرو را تولید می کنیم، با افزایش تولید خودرو میزان کسب و کار ما هم افزایش پیدا می کند. بر همین اساس باید در ابتدای شروع کارمان محصولاتی را تولید کنیم که  مکل آن هم فروش بالایی داشته باشد.

  1. تغییرات قانونی :

اگر برخی از قوانین در تولید محصولات ما تغییر پیدا کند، امکان دارد که تقاضای محصولات مان بیشتر شود و یا اینکه به تولید محصولات مان صدمه بزند. البته در این مواقع می توانیم قیمت محصولات خود را پایین تر بیاوریم تا تمامی آنها به فروش برسد. در اولین مرحله باید قیمت گذاری روی محصولات به درستی مشخص شود تا مشتریان در مورد قیمت گذاری اولیه اطلاعات لازم را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.