اثر هاله ای یا خطای هاله ای

اثر هاله ای چیست

شاید برای شما هم پیش آمده باشه که از فروشنده ای بدون هیچ دلیلی خوشتان نیامده باشد، ما انسانها دارای یک سیستم قضاوتی هستیم که در همان ۳ یا ۴ ثانیه اول دیدار با یک شخص تصمیم می گیریم که از او بخریم یا نخریم.

انسان ها در چند ثانیه اول تصمیم می گیرند که شما را دوست بدارند یا از شما خوششان نیاید.

و جالب تر اینکه ما به عنوان کسی که مورد قضاوت قرار می گیریم تا ۸۰٪ موارد نمی توانیم نظر شخص مقابل را در مورد قضاوت اولیه تغییر بدهیم.

اما چرا به این اتفاق خطای هاله ای یا اثر هاله ای می گویند؟

شاید مهم ترین دلیل آن این باشد که شخص قضاوت کننده حتی ممکن است هنوز حتی یک کلمه هم صحبت نکرده باشد، در کنار این مورد این قضاوت اولیه را به سایر موارد نیز بسط می دهد .

بطور مثال فرض کنید یک شخص خوشتیپ به دیدار شما می آید، شما در دید اول از او خوشتان می آید و در ذهن خود فکر می کنید که این شخص حتما فردی خوش اخلاق هم هست و در کنار آن ممکن است همین قضاوت به مسائل منفی اگر برسد باعث عدم فروش فروشنده ها می شود.

چه چیزهایی ممکن است باعث بهبود قضاوت های مشتری شود؟

پوشش حرفه ای هر شخص قطعا می تواند تاثیر مثبتی در قضاوت های شخص مقابل ، اما اینکه پوشش حرفه ای را چگونه تعریف کنیم خود موضوعی است.

برای هر کسب و کار و منطقه جغرافیایی  این پوشش تعریف خود را پیدا می کند اما اگر ساده ترین تعریف را بخواهیم ما باید پوششی آراسته براساس تعریف های شرکتی و سازمانی داشته باشیم.

در کنار آن ظاهر و چهره ما می تواند تاثیر مثبتی روی شخص مقابل بگذارد ، لبخند ما و خوشرویی ما تاثیر بی نظیری در قضاوت اولیه می گذارد.

در شخصیت هر فردی در دیدار اول شما می توانید داشتن اعتماد به نفس را ببینید ، نحوه راه رفتن ما القا کننده اعتماد به نفس ماست.

پس با تغییرات کوچک در رفتار و پوشش می توانیم اثر مثبتی بر شخص مقابل بگذاریم .

و این تغییرات کوچک می تواند به ارتباطات گسترده ما کمک کند و این ارتباطات باعث افزایش فروش ما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.