انتخاب بهترین گیمیفیکیشن در آموزش

گیمیفیکیشن در آموزش

گیمیفیکیشن در آموزش تحول بزرگی است که آموزشهای تئوری خسته کننده را به طور جدی از رونق می­­ اندازد. آموزشهای مستمر درون کلاسها که به صورت مونولوگ و کسل کننده انجام میشود کم کم دارند میدان را خالی میکنند.

آموزشهای الکترونیکی که چون آموزشهای سنتی یکنواخت بودند و تنها تفاوت آن با روشهای سنتی استفاده از اینترنت و به صورت دورکاری بود نیز در مقابل این روش آموزشی تازه نفس سر خم میکنند.

گیمیفیکیشن در آموزش الکترونیکی چیست؟

گیمیفیکیشن در آموزش استفاده عالی است از بازی برای یاد دادن و یاد گیری؛ این  سخن یک ادعای توخالی نیست بلکه  روشی است که با بهره گرفتن از تکنولوژی و با تکیه به ذات تنوع و هیجان طلبی انسانها چشم به جهان گشوده است.

بازی برای همه جالب است؛ در هر سنی که باشیم از یک بازی جذاب لذت میبریم، خسته و دل مرده نمیشویم، میخندیم، شادیم و احساس خوبی را تجربه میکنیم. به خاطر همین است که در طول تاریخ هرگاه خواسته­اند چیزی به انسان آموزش دهند،  وقتی  در قالب یک بازی عرضه کرده­اند موفق  بوده­اند؛ اما چرا استفاده از بازی اینقدر در آموزش موفق عمل میکند؟

آشنایی با معایب آموزش با روشهای سنتی

*کدام یک از ما به طور مثال در یک آموزش دو ساعته که یک نفر مدرس شروع به تدریس میکند همه ۱۲۰ دقیقه را با تمرکز کامل به سخنان او گوش میدهیم؟ تفاوتی نمیکند این آموزش به صورت حضوری باشد و یا از راه دور و به صورت الکترونیکی. ما خسته میشویم؛ اگرچه در آموزش از راه دور باتوجه به شناور بودن زمان آن که محدودیت زمان حضور  فیزیکی  در آموزش سنتی را برداشته است و همچنین هزینه کمتری به دلیل عدم نیاز به رفت و آمد و عدم محدودیت تعداد نفرات شرکت کننده  دارد رتبه بهتری دارد؛ اما همچنان هیجانی وجود ندارد.

*در طول آموزش، یادگیرنده ممکن است تمرکز خود را از دست بدهد؛ زیرا  تجربه لذت بخشی را در خاطر یادگیرنده فراهم نمیکند. ما متوجه انصراف بسیاری از یادگیرنده­ها در طول دوره آموزشی هستیم؛ همان مشکلی که در شیوه آموزش سنتی به طور پررنگی دیده میشود. ما در شیوه آموزش مجازی با کسانی روبرو هستیم که بسیاری از مطالب در خاطرشان نیست.

مزایای استفاده از گیمیفیکیشن در آموزش

گیمیفیکیشن در آموزش بر اساس تکیه بر مزایای آموزش­های الکترونیکی و از راه دور و رفع نقوص و عیوب آن مورد استفاده واقع میشود. ما مشاهده میکنیم وقتی مطالب در قالب یک بازی جذاب؛ اما اصولی عرضه میشود دیگر کسی رغبتی به نیمه کاره رها کردن آن ندارد. گویی جادوی بازی او را تسخیر مینماید.

*وقتی آموزش در قالب بازی استفاده میشود، وقتی بازی هیجان انگیز است، دیگر گویی یادگیری اجبار نیست، بلکه لذت بخش است؛ لذت بردن چیزی است که بدون اعتنا به سن و سمت انسانها افراد را تشویق میکند این تجربه را تکرار کنند، در نتیجه تا پایان بازی ما همراهان خود را داریم.

*استفاده از بازی بر خلاف سایر روشها همان لحظه پاداش یادگیری را میدهد. شما در این شیوه میبینید برای عبور از هر مرحله و هر کار درستی که انجام میشود پاداشی داده میشود؛ پاداشی در قالب امتیاز و مدال و…. .

دریافت بازخورد فوری و دریافت پاداش همیشه مشوق خوبی است تا بازیکن به کار خود با دقت و توجه بیشتری ادامه دهد. وقتی شما بازی خود را طوری طراحی کرده­اید که بازیکن با آموزه­های خود باید یک مرحله را رد کند و پاداش بگیرد، او مشتاقانه مطالب را خواهد آموخت. هر مرحله مبحثی را به او یاد خواهد داد و اگر خوب یاد بگیرد میتواند آن مرحله را طی کند و به مرحله بعد برود و مدالی بابت این موفقیت دریافت کند.

*این آموزه­ها اگر در طول کل مراحل بازی به طور مداوم باهم ترکیب شوند  و بازیکن با تمرکز کامل به طور مستمر از آنها استفاده نماید آیا به نظر شما دیگر مطالب را فراموش خواهد کرد؟ آیا انجام تکلیف شیرین­تر از این هم وجود دارد؟ چند درصد ما تکلیف و مشق نوشتن­های تکراری و کسل کننده دوران مدرسه مان را دوست داشتیم؟

تکلیف نوشتن سنتی در هر دوره­ای جذاب نیست.

*رقابت کردن خود انگیزه قوی است تا همه برای بردن تلاش کنند؛ این یک آموزش رقابتی میتواند باشد و نام افرادی که بالاترین امتیاز را دریافت میکنند قابل مشاهده باشد. در کنار اینکه بازیکنان احساس بازنده شدن نمیکنند؛ اما بودن در میان بهترینها شیرین است.

*ما ایرانیها در کارهای دسته جمعی ضعیف هستیم؛ این شیوه آموزش  میتواند کمک کند در کارهای دسته جمعی قوی شویم. یعنی کسب امتیاز گروهی شرط صعود به مراحل پیشرفته­تر شود. همه شرکت کنندگان باید به هم یاد دهند، همدیگر را قوی کنند تا امتیاز گروه به حدی برسد که بتوانند صعود کنند. مانند شرکت کردن در یک تورنمنت فوتبال. ما به طور معمول نمیبینیم افراد برای بهتر شدن هم تلاش کنند؛ اما حالا مجبور هستند.

*استفاده از گیمیفیکیشن در آموزش به طور گسترده­ای در هر زمینه­ای  میتواند استفاده شود؛ در زمینه تحصیلی ( مدارس و دانشگاهها)، در آموزش زبانهای خارجی، در زمینه آموزشهای تخصصی و شغلی و… . بدین ترتیب هر آموزشی از خسته کننده بودن میتواند نجات یابد و ثمربخش باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *