تمرین تمرکز ذهن

تمرین تمرکز ذهن

بارها شده که به دوستانم کتابی را معرفی کردم که حتما بخوانند. با اینکه تمایل زیادی هم به خواندن کتاب داشتند و مدام در مورد این کتاب از من سوال می پرسیدند، یکی دو هفته بعد که خبری از خواندن کتابشان از آنها می پرسیدم، در جواب می گفتند که الان تازه نصف کتاب را خوانده ام. اما واقعا چرا سرعت مطالعه دوستان من انقدر پایین بود؟ در این مقاله قصد بر این هست که چند تمرین عملی برای افزایش تمرکز ذهن را بازگو کنیم که به سادگی بتوانید، بدون هیچ هزینه ای برای ثبت نام در دوره تقویت ذهن و افزایش تمرکز، مهارت تمرکز خودتان را به طور قابل توجهی افزایش دهید.

چه اتفاقی افتاده؟

شاید کمتر متن هایی را پیدا کنید که حداقل کمی مفهومی نباشد، قطعا اگر هم وجود داشته باشد احتمالا کتاب داستان های کودکانه است که شب ها برای خواب برای کودکانمان می خوانیم تا با خیالی آسوده بخوابند. اگر متنی که میخوانیم کمی نیاز به تجسم داشته باشد، حتما نیاز داریم تا قدرت تمرکز ذهن مان را بالا ببریم تا سرعت خواندن ما هم افزایش پیدا کند و اینکار فقط با انجام تمرین های تمرکز ذهن امکان پذیر است تا عضلات ذهن ما هم مانند عضلات بدنمان روی فرم باشد.

چند  تمرین  تمرکز ذهن

این تمرین ها را با من دنبال کنید تا بعد از مدتی تغییراتی را در وضعیت تمرکزتان حس کنید که قطعا قابل لمس خواهد بود.

  •  تمرین شمردن کلمات

اولین تمرینی که خیلی ساده است و اکثرا در تمام سایت ها و منابع هم هست، تمرین شمردن کلمات است. اما این تمرین چطور قابل انجام است؟ ابتدا یک کتاب یا مجله بردارید، ( مهم نیست که مال چه سالی یا ماهی باشد، فقط کافیست متنی برای خواندن داشته باشد 🙂 ). تعداد کلماتی که در متن نوشته شده را فقط با حرکت چشمانتان بشمارید و ذهنی بشمارید و از انگشتانتان و بلند شمردن استفاده نکنید . کار شاید کمی سخت باشد، اما به خاطر داشته باشید که انجام هر کاری در ابتدا سخت است و عضلات ذهن شما مانند عضلات بدن شما برای بلند کردن اولین وزنه سنگین، کمی دچار ضعف می شود ولی بعد از چند روز انجام دادن این کار بسیار راحت و لذت بخش است.

  • تمرین شمردن اعداد

این تمرین هم مانند تمرین قبلی خیلی ساده است ولی با این تفاوت که هرقدر احساس کردید در این تمرین حرفه ای شدید باید شرایط را مرحله به مرحله برای خودتان سخت تر کنید. حتما می گویید چگونه؟ یک جای آرام بشینید و سعی کنید از ۱۰۰ به ۱ بشمارید. اینطوری: ۱۰۰، ۹۹، ۹۸ و الی آخر. چند بار این تمرین را انجام دهید، اگر دیدید کار برای شما بسیار ساده است می توانید از ۳ تا ۳ تا شمارش کنید. مثلا ۱۰۰، ۹۷، ۹۴ و تا آخر.

  • تمرین یک نقطه

یادم هست در زمان کنکور به ما آموزش می دادند که یک نقطه روی دیوار پیدا کنید و همینجور به آن زل بزنید تا تمرکزتان بهتر شود. اما من یک نوع بهتری سراغ دارم. یک جسم خارجی مثل یک میوه را در دستتان بگیرید ( ترجیحا بزرگ باشد، مثلا دانه برنج را برندارید :)، سعی کنید مدتی مثلا ۱۵ دقیقه فقط و فقط به آن میوه نگاه کنید، در دست تان بچرخانیدش و فقط به خود میوه مثلا سیب توجه کنید، و اینور آن ورش کنید. نه خوردن آن فکرکنید و نه به پولی که بابت آن پرداخته اید یا بدست آورده اید.

  • تمرین نگاه کردن عمیق فیلم

اگر شما هم جزء کسانی هستید که مدام فیلم نگاه می کنید شاید این روش برای شما راحت تر باشد. انجام این تمرین اینگونه است که وقتی بازیگری در صحنه های فیلم هنرنمایی می کند، تمام حواستان را پیش حالات چهره او در در مواقع ناراحتی خوشحالی و  دیگر حالت ها دنبال کنید.

پیشنهاد:

تمرین هایی که گفته شد، تمرین های ساده ای بودند که شاید کمی تا حصول نتیجه زمانبر باشند، و سعی شده تمرین ها را به ساده ترین حالت اجرا در منزل به شما انتقال بدیم. اما اگر می خواهد رشد جهشی ای در زمینه افزایش قدرت تمرکز و تندخوانی داشته باشید، پیشنهاد می کنم حتما از دوره تندخوانی و تقویت ذهن که برای دوستان شیرازی به صورت حضوری برگزار می کنیم استفاده کنید. فرق این دوره با مطالب رایگان در وب اینست که استاد با تجربه ای تمرین های پیچیده تری برای حصول نتیجه بهتر به شما می آموزد و تمام مباحث تندخوانی و تقویت حافظه را در کلاس در حظور جمع تمرین می کنید.

می خواهم در اینستاگرام بهار زندگی عضو شوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.