فن سخنوری و ۴ روش بهبود آن

فن سخنوری

فن سخنوری در قرن ۲۱ یکی از نیاز های مهم برای هر انسان است. شاید در گذشته فن بیان و سخنوری افراد در ارتباط با یکدیگر زیاد موضوع مهمی به حساب نمی آمد اما امروز دیگر مانند گذشته نیست. امروزه هرکسی باید به خوبی بتواند با دنیای اطراف خود “ارتباط کلامی مؤثر” برقرار کند. افراد برای یافتن جایگاه اجتماعی مناسب تز از قبل نیاز به ارتباط صحیح، فن سخنوری و فن بیان درست، روش های متقائد سازی و… دارند.

در این مقاله به آموزش تکنیک های سخنوری برای ارتباط بهتر میپردازیم.

فن بیان و سخنوری

سخنوری

برای داشتن فن سخنوری خوب نیاز به یکسری تمارین برای کسب پاره ای از حرفه ها دارید. در ادامه با آنها آشنا میشوید.

اعتماد به نفس

اولین اصل در مهارت های ارتباطی از جمله فن بیان و سخنوری، داشتن اعتماد به نفس بالاست. خیلی از مدرسان وجود اعتماد به نفس را مهم ترین موضوع برای داشتن فن سخنوری خوب میدانند. برای داشتن اعتماد به نفس تمرین های زیادی وجود دارد که گاها انجام آنها برای افراد طالب آن بسیار سخت است. از جمله این تمرین ها قرار گرفتن در جمع، صحبت کردن در مقابل یک جمع بزرگ و … است.

اما بعضی این تمرین ها نیز به سختی تمارین گفته شده نیست. مانند افزایش مهارت ها برای داشتن اعتماد به نفس بهتر، شنیدن جملات تاکیدی مثبت، سعی در کنترل استرس و ایجاد آرامش، پذیرفتن عیب های خود و کنار آمدن با خود واقعیمان و…

پینشهاد میکنیم قبل از مشغول شدن به دیگر تمرین ها برای ببود فن سخنوری، بر روی اعتماد به نفس خود تمرکز خاصی بگذارید و به هیچ عنوان این موضوع را به بعد موکول نکنید.

خوب گوش دادن

مهات خوب گوش دادن در فن سخنوری

خوب گوش دادن یک توانایی و مهارت است. بر خلاف تصور، افرادی که دارای فن بیان خوبی هستند، قسمت اعظمی از تمرکز یادگیری خود را به افزایش مهارت خوب گوش دادن معطوف میکنند. به عقیده این افراد صرفا یک شنونده خوب میتواند یک سخنور خوب باشد و به هیچ عنوان معاشرت با شخصی که دائما قصد دارد بدون شنیدنصحبت دیگران، حرف بزند و صحبت کند، جذاب نیست.

بر روی مهارت های شنیداری خود زمان بگذارید و آن ها را بهبود دهید. سعی کنید در معاشرت با افراد به طور کامل صحبت های آنان را گوش دهید، وسط حرف آن ها نپرید و در زمان صحبت کردن آنان به فکر یافتن جواب مناسب برای حرف هایشان باشید.

توانایی شروع

چگونه سر صحبت را با دیگران باز کنیم؟ خیلی وقت ها نیاز به برقراری ارتباط با دیگران داریم اما نمیدانیم که باید از کجا سر صحبت را باز کنیم!! شروع کردن بحث در مواقعی واقعا میتواند کار سختی باشد اما در هر حال موضوعی است که باید به خوبی آن را بلد باشیم.

به طور مثال برای بازکردن سر صحبت و ادامه دار شدن آن باید بتوانید بحث را ادامه دار کنید. از سوال هایی که پاسخ کوتاهی دارند بپرهیزید و به جای آن مخاطب خود را مجبور به بیشتر صحبت کردن کنید.

همینطور در جواب دادن نیز به جواب های کوتاه بسنده نکنید. به طور مثال زمانی که از شما در مورد حالتان سؤال میشود، دلیل بد یا خوب بودن حالتان را هم توضیح دهید.

شمرده صحبت کردن

سخنوری شمرده

از تند صحبت کردن بپرهیزید. زمانی که شما صحبت های خود را، به هر دلیلی تند و غیر شمرده بیان کنید علاوه بر اینکه باعث میشوید تا مخاطب نتواند به خوبی منظور و مفاهیم بیان شده از طرف شما را درک کند، بلکه به این موضوع دامن میزنید که طرف مقابل شما از ادامه دادن بحث خود داری کند و سعی کند تا در بهترین زمان ممکن بحث و گفتگو با شما را به پایان برساند.

پس تا جای ممکن شمرده صحبت کنید البته این موضوع را با یواش و حوصله سر بر صحبت کردن اشتباه نگیرید. این کار نیز باعث خستگی زود هنگام مخاطب در معاشرت با شما میشود.

در این مقاله به ۴ تکنیک برای بهبود فن سخنوری پرداختیم و به شما توضیح دادیم که میتوانید با صحیح عمل کردن به این ۴ تکنیک، فن سخنوری خود را افزایش دهید. به عنوان نکته آخر نیز پیشنهاد میکنیم به هیچ عنوان از نکته اول گفته شده پرهیز نکنید. در صورتی که سؤالی در مورد این مقاله و متن و مفاهیم آن دارید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.