آموزش فن سخنرانی در ۷ گام

خیلی از افراد تصور میکنند که منظور از فن بیان همان فن سخنرانی است اما این تفکر کاملا اشتباه است. فن بیان تنها بخشی از فن سخنرانی و مهارت هایی است که یک سخنران به داشتن آنها نیاز دارد. فن سخنرانی یکی از مباحث گسترده است که اغلب در دسته بندی موفقیت فردی دسته بندی میشود.
در این مقاله قصد داریم تا شما را با مهارت های مورد نیاز برای یادگیری فن سخنرانی آشنا کنیم. درنظر داشته باشید که این مقاله صرفا یک نقشه راه برای تبدیل شدن شما به یک سخنران حرفه ای است و بقیه ماجرا تماما به شخص شما بستگی دارد.

اینکه شما تا چه حد برای بهبود مهارت های خود زمان بگذاری و به مطالعه کتاب های فن بیان و سخنرانی بپردازید و تمرین های آن را انجام دهید، رابطه مستقیمی با زمان رشد و تبدیل شدن شما به یک سخنران را دارد.

آموزش فن سخنرانی

فن بیان و سخنرانی

مواردی که در ادامه گفته میشود تماما دارای ارزش هستند. ممکن است ارزش برخی از بقیه آنها بیشتر باشد اما به هیچ عنوان این موضوع باعث نمیشود تا از انجام بقیه آنها صرف نظر کنید. مطمئنا در صورتی این راه ها برای شما بازخورد دلخواهتان را دارند که، تمامیشان را در کنار یکدیگر انجام دهید.

صدا سازی

اهمیت صدای خوب در فن سخنرانی بسیار بیشتر از اهمیت آن در فن بیان و گفتگو های روزانه است. مطمئنا یک فرد معمولی میتواند به خوبی با اطرافیان خود، حتی بدون داشتن صدای خیلی خوب ارتباط برقرار کند اما صدای زیبا و رسا یکی از نیاز های الزامی یک سخنران است.

تمرین های صداسازی بسیاری وجود دارند که اغلب آنها کاملا عملی هستند و بدن و اعضای انسان را درگیر خود میکنند. سعی کنید این تمرین ها را انجام دهید و به بهبود کیفیت صدایتان کمک کنید. همینطور برای افزایش کیفیت صدای خود، باید روی تغذیه تان نیز دقت داشته باشید.

حذف لهجه

اگر صدای شما دارای لهجه است حتما به حذف آن مشغول شوید. حتی اگر لهجه شما، لهجه شیرین و دوست داشتنی باشد، وجود لهجه در صدای یک سخنران اصلا چیز جالبی نیست و میتواند باعث کاهش پرستیژ کاری شما شود. پس حتما به این موضوع اهمیت دهید. البته میتوانید کار خود را شروع کنید و در حین ادامه فعالیت، به تغییر و حذف لهجه بپردازید.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس در سخنرانی

اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. درصورتی که شما با کمبود اعتماد به نفس مواجه باشید مطمئنا در سخنرانی های خود مقابل جمعیت به مشکل میخورید و این موضوع میتواند به شدت باعث کاهش روحیه مثبت در شما شود. اعتماد به نفس لزومی ترین نیاز یک سخنران است پس به آن اهمیت دهید.
برای افزایش اعتماد به نفس، در سطح وب فارسی دوره های زیادی وجود دارد اما در صورتی که هنوز تصمیم به خرید دوره اعتماد به نفس ندارید میتوانید از تمرین هایی که به صورت رایگان در سایت های مختلف آورده شده استفاده کنید.

تمرین در مقابل جمع های کوچک

آموزش فن سخنرانی

برای اینکه کم کم خود را با این محیط آشنا کنید، در مقابل جمع های کوچک و ترجیحا خانوادگی سخنرانی کنید. بر ترس خود غلبه کنید و خود را در مقابل یک جمع بسیار عظیم تصور کنید. این تمرین را به یک یا دو دفعه محدود نکنید و همواره روی انجام مستمر آن تمرکز کنید. به مرور نیز تعداد افراد حاضر در جمع را افزایش دهید.

رفع ایرادات

از دوستانی که در مقابلشان سخنرانی کرده اید، بخواهید تا ایرادات شما را بیان کنند. البته مطمئنا ایرادات تخصصی و غیر تخصصی بسیاری به شما در این قسمت وارد میشود که به هیچ عنوان نباید شما را از ادامه راه منصرف کنند بلکه صرفا باید به شما برای بهبود فن سخنرانی و افزایش کیفیت سخنرانی های شما کمک کنند. برای رفع یک ایراد، زمان زیادی را صرف نکنید و یا حداقل رفع آن را در کنار دیگر فعالیت های خود ادامه دهید.

شروع کردن

پس از اینها باید به مرور فعالیت واقعی خود را شروع کنید. جمع های دوستانه را به جمع افراد غریبه تبدیل کنید. با اعتماد به نفس کامل سخنرانی کنید و همواره به بهبود فن بیان خود فکرکنید. هیچگاه خود را یک استاد کامل تصور نکنید و همیشه به دنبال یادگیری و پیشرفت بیشتر باشید. با آرزوی موفقیت برای شما سخنرانان آینده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.