آشنایی با بازاریابی مستقیم و جنبه های مختلف آن

آشنایی با بازاریابی مستقیم

آشنایی با بازاریابی مستقیم یا به عبارتی  Direct Marketing کار سختی نبوده چرا که دقیقا همان معنایی را دارد که از اسمش به نظر می رسد. بدین ترتیب یک متخصص بازاریابی به طور مستقیم در حال رسیدن به پایه بازار مورد نظر خودش است.

 

بازاریابی مستقیم چیست؟

بازاریابی مستقیم یا به عبارتی  Direct Marketing این نوع بازاریابی یکی از رایج ترین استراتژی های بازاریابی محسوب می شود که افراد زیادی در کسب و کار خود از آن بهره می برند. در ادامه با جنبه های مختلفی از این نوع بازاریابی از جمله انواع و مزایای آن آشنا خواهید شد.

دستیابی به پایه بازار در بازاریابی مستقیم از چه روش هایی ممکن است؟

هنگام آشنایی با بازاریابی مستقیم ضروری است تا بدانید از چه روش هایی می توان به پایه بازار دست یافت و سپس به جذب مشتریان و عرضه ی کالا و خدمات پرداخت. در این خصوص می توان گفت که پایه بازار شامل مشتریان فعلی و مشتریان بالقوه می شود و دستیابی به آن هم از روش زیر امکان پذیر است:

  • در سطح فردی: از طریق تماس تلفنی یا از طریق دادن ایمیل های شخصی
  • در سطح اجتماعی: از طریق رسانه های انبوه و پیام رسان های اجتماعی مانند مجلات، فضای مجازی و …

آشنایی با بازاریابی مستقیم و انواع آن

در حالی که بازاریابان هر روزه در مسیر رشد و توسعه تکنولوژی و فناوری اطلاعات تغییر جهت داده و مقصد خود را از فیس بوک به توییتر و از توییتر به اینستاگرام تغییر می دهند و سعی دارند به جذب مشتریان بیشتری بپردازند، بازاریابی مستقیم همچنان دارای سه نوع اصلی خود می باشد که شامل موارد زیر می شود:

  1. بازاریابی تلفنی (Telemarketing): تماس با افراد در خانه یا محل کار
  2. بازاریابی ایمیلی مستقیم: مورد هدف قرار دادن حساب های ایمیل مصرف کنندگان
  3. بازاریابی نامه ای مستقیم: ارسال تبلیغات به طور مستقیم به خانه یا محل کار

آشنایی با بازاریابی مستقیم و مزایای آن

همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، بازاریابی مستقیم شامل تلاش های فرد برای پیدا کردن، برقراری ارتباط، ارائه ی پیشنهادات مختلف و گذاشتن اطلاعات تشویقی متنوع در اختیار مصرف کنندگان مختلف است تا از این طریق به محصول یا خدمات ارائه شده علاقمند شوند. در این میان می توان به یکی از مزایای بازاریابی مستقیم اشاره نمود که به شرح زیر است:

در طی آشنایی با بازاریابی مستقیم خواهید دانست که می توانید با گزینه های مختلفی وارد عمل شوید. در صورتی که هر یک از رویکرد ها به خوبی عمل نکرد و یا بی نتیجه بود به سادگی می توان رویکرد دیگری برگزید به آن تغییر وضعیت داد تا بهترین رویکرد را یافت.

دو نکته ی مهم در خصوص بازاریابی مستقیم

بعد از آشنایی با بازاریابی مستقیم و یا به عبارتی Direct Marketing لازم است تا دو نکته ی بسیار مهم و ضروری را مد نظر داشته باشید:

  • بازگشت سرمایه ی قابل توجیهی داشته باشید
  • در برنامه ریزی های اجرایی خود به گونه ای عمل کنید موجب آزار مخاطبین نشوید

کارایی بازاریابی مستقیم و نتیجه بخشی آن تا چه اندازه است؟

شاید تا کنون برای افراد علاقمند به آشنایی با بازاریابی مستقیم این سوال ایجاد شده باشد که اثر بخشی و کارایی بازاریابی مستقیم به چه میزان است؟ این موضوع کاملا بستگی به نگاه و تعریف شما از کار کردن دارد. بازاریابی مسقیم قطعا این اطمینان را به شما می دهد که افراد از کسب و کار شما مطلع خواهند شد. اما هیچ گاه فراموش نکنید که بازاریابی مستقیم تهاجمی و آزار دهنده موجب رنجش مشتری و مخاطب خواهد شد تصویر بدی از کسب و کار شما در ذهن مشتری به جا خواهد گذاشت. برای افزایش نتیجه گیری از این نوع بازاریابی و جلب نظر مشتری اطمینان حاصل کنید که حریم خصوصی افراد حفظ شده و اصول و قوانین مربوط به ارتباطات را رعایت می کنید. مهم تر از همه ای که در جریان باشید برای بازاریابان مستقیمی که طی انجام کار خود قوانین را نقض کرده و حریم افراد را زیر پا می گذارند جریمه های بسیاری سنگینی در نظر گرفته شده است.

کلام آخر

آن چه در رابطه با بازاریابی به شکل مستقیم ضروری بود بیان شد. در پایان این نکته را مد نظر داشته باشید که لازم است تا صاحبان هر نوع کسب و کاری بازاریابی مستقیم را در نظر داشته و از آن استفاده کنند. اما باید دانست که نوع بازاریابی که مورد استفاده قرار می دهید با توجه به مواردی همچون:

  • صنعت و حرفه ی شما
  • اصول اخلاقی حاکم بر کسب و کار شما
  • و بودجه و سرمایه ای که در اختیار دارید

متفاوت خواهد بود. آنچه مهم است این است که با توجه به موارد فوق نوعی از بازاریابی مستقیم را برگزینید که علاوه بر جلب نظر مخاطبین و سود آوری با شما موجب رنجش و آزار هیچ یکی از آحاد جامعه نیز نگردد.

راستی اینستاگرام بهار زندگی را دنبال کردید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.