ایجاد مزیت رقابتی

ایجاد مزیت رقابتی سالم در فروش

برای اینکه بتوانید یک فروش عالی از محصولاتتان داشته باشید، باید بتوانید علاقه مندان را متقاعد به خرید محصولاتتان کنید. از آنجا که در هر حوزه ای تقریبا کلی رقیب داریم، پس کار چندان راحت نیست و باید به فکر ایجاد مزیت رقابتی در فروش و کسب و کار خود باشیم پس تا انتهای این مقاله همراه من باشید تا در مورد مزیت رقابتی چیست به یک نتیجه برسیم و سفری کوتاهی به این مورد داشته باشیم.

مزیت رقابتی چیست

خب در اولین وحله، بیایید یک مثال را باهم پیش ببریم. کمی فکر کنید ببینید در زمینه گوشی های موبایل چرا انقدر رقیب زیاد است و تقریبا تمام این شرکت ها فروش خیلی خوبی هم دارند، زمانی که گوشی موبایل های سامسونگ به روی کار آمد، چرا اغلب مردم به گوشی های اپل روی آوردند؟ بعد از مدتی سروکله گوشی های هواوی پیدا شد، و مدام همینطور این روند ادامه داشت و گوشی های زیادی به روی کار آمدند تا به امروز که خیلی از همین شرکت ها به غول های حوزه کاری خودتان تبدیل شده اند.

در بک کلام یک سری توانایی هایی که باعث می شود، در یک یا چند مورد محصول ما از رقبا برتری داشته باشد.

لازمه ی ایجاد مزیت رقابتی خوب

خب امیدوارم با مثالی که در بالا برایتان زدم به خوبی متوجه شده باشید که مزیت رقابتی چیست. اما کار به این سادگی نیست و برای اینکه بتوانیم یک مزیت رقابتی خوب ایجاد کنیم باید کمی در مورد پیش نیاز ایجاد مزیت رقابتی هم مطالعه داشته باشیم. نگران نباشید من سعی می کنم برای اینکه به جای دیگر مراجعه نکنید، این مورد را تا جایی که نیازتان است، می گویم بعد اگر خواستید می توانید به جاهای دیگر برای تحقیقات بیشتر مراجعه کنید.

شناخت رقیبان پیش نیاز ایجاد مزیت رقابتی

خب قبل از اینکه فکر کنیم ببینم در چه موردی می توانیم از بقیه رقبا پیشی بگیریم، اول باید دست نگه داریم و لیست تمام رقیبان و محصولاتی که با محصولات ما یکسان است را در بیاوریم، شاید این اطلاعات را به راحتی نتوانید بدست بیاورید، شاید نیاز باشد خودتان هم از از محصولات آنها را تهیه کنید و ببینید کیفیت محصول، قیمت محصول، کارشناسان فروش آن محصول یا کارشناسان پیشتیبانی آن محصول به چه شکل عمل می کنند. شاید بگویید این کار وقت گیر است و هزینه زیادی هم باید متقبل بشیم. در جواب باید بگویم که برای یک فروش موفق از یک محصول، کمترین بها همین مورد است و به این فکر کنید که بعد از اینکه محصولتان آماده شد، چقدر می تواند باعث فروش شما شود.  بگذارید خیالتان را راحت کنم

بدون تحقیق در مورد رقبا، ایجاد مزیت رقابتی عالی که باعث فروشتان شود غیر ممکن است.

برتری های رایج برای محصولات شما

برتری هایی که می توانید روی آنها کار کنید تا مزیت رقابتی خوبی داشته باشید  شامل موردهای زیر می شود. فکر کنید ببینید چطور می توانید با تغییراتی در کسب و کار و محصولاتتان این مزیت ها پیاده کنید

  • کیفیت بهتر از محصولات دیگران

دقت کنید که محصولاتتان جنس بهتری داشته باشد، منظور از جنس مواد اولیه برای ساخت محصول، ظاهر عالی و زیبا، بسته بندی، شامل این مورد می باشید.

  • محصول شما ارزانتر از محصولات دیگر باشد

مرسوم ترین روش این مورد است . یک توصیه دوستانه، سعی کنید این مزیت را همراه با مزیت های دیگر همراه کنید و فقط به این مورد اکتفا نکنید.

  • استفاده از محصول شما ساده تر از محصولات رقبا باشد

این مورد را با مثال توضیح می دهم. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که قسمت اعظم بازار مربا و عسل و خیارشور یا روغن های نباتی ، به باز شدن راحت تر در بسته بندی توجه می کنند و هرچه راحت تر سر آن باز شود، بیشتر می خرند.

  • محصول شما پشتیبانی بهتری به مشتریان داشته باشد

اگر مثلا محصولی می فروشید که نیاز مند پشتیبانی و راهنمایی است، مثل فروش محصولات آموزشی  یا دستگاه های مختلف، می توانید روی این مورد کار کنید و از افرادی برای پاسخگویی به مشتریان استفاده کنید که متخصص آن محصول باشند.

مزیت رقابتی برندهای معروف از هم

خب دو تا نمونه از شرکت های خارجی و ایرانی آورده ام که مفهوم مزیت رقابتی بهتر براینان جا بیافتد. و از شما هم ممنون میشم اگر موردی مد نظر دارید، برایم کامنت کنید.

پپسی و کوکا کولا : فعالیت پررنگ در شبکه اجتماعی کوکا –  محتوای تبلیغاتی پپسی

اسنپ و تپسی : راننده های حرفه ای اسنپ – قیمت ارزانتر تپسی

سخن آخر

امیدوارم که توانسته باشم شناخت خوبی از مزیت رقابتی برای شما ایجاد کنم. پیشنهاد می کنم مقالات آموزش فروش را در سایت بخوانید. و در آحر خوشحال میشوم اگر مزیت رقابتی شرکت های ایرانی را که می شناسید و اطرافتان دیده اید را برای من زیر همین پست بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.