چاشنی های سخنرانی

چاشنی سخنرانی

در این مقاله قصد به آموزش چاشنی سخنرانی چیست بپردازیم و بهترین چاشنی های سخنرانی را با هم بررسی کوتاهی کنیم تا بتوانیم سخنرانی حرفه ای تر و مخاطبان پذیراتری داشته باشیم. پس همراه من باشید

چاشنی سخنرانی چیست؟

در عمل کارها و فعالیت هایی که در سخنرانی خود انجام می دهیم که سطح توجه مخاطبانمان بالا بماند. اصطلاحا این هنر فن بیان است. زمانی که ما سخنرانی می کنیم، برای اینکه مخاطبان ما بتوانند با از سخنرانی ما لذت ببرند، نیازمند استفاده از چاشنی ها هستیم تا سطح توجه مخاطبانمان را همیشه بالا نگه داریم.

مزایای استفاده از چاشنی ها

حتما دیده اید که کسانی که برای جمعی صحبت می کنند، چقدر تاثیرگذار روی مخاطبان خود هستند. یا اکثرا مخاطبان خواب هستند، یا با موبایل خود خودشان را سرگرم می کنند. این موضوع در اکثر سخنرانی های تلویزیون دیده می شود و متاسفانه فعلا روی این موضوع توجه نکردیم. اما اگر در حین سخنارنی خود به صورت حرفه ای بتوانیم از چاشنی های سخنرانی استفاده کنیم، خواهیم دید که تمام مخاطبان ما به حرف های ما توجه دارند و از گوش دادن به صحبت های شما لذت می برند. چه بسا که ممکن است کلی روی اعتبار شما تاثیر بگذارد و باعث رابطه های خیلی مفید برای شما شود. فرض کنید شما یک فرذوشنده هستید و می خواهید محصول خودتان را به تعداد زیادی از علاقه مندان معرفی کنید، کلی هم هزینه و برنامه ریزی کردید برای برپایی این رویداد، و در آخر این سخنرانی تعداد زیادی از محصولات شما به فروش برسد. این فوق العاده است. اما برعکس اگر مخاطبانتان را با سخنرانی خود برنجانید، هرچه ریش کردید پنبه خواهد شد.

در ادامه به چند تا موثرترین چاشنی های سخنرانی می پردازیم که با پیاده کردن این موارد خواهید دید تغییرات بزرگی در تاثیرگذاری صحبت هایتان خواهد گذاشت.

۱- سوال پرسیدن

سوال پرسیدن یکی از تکنیک های شروع یک سخنرانی خوب است. فرض کنید شما یک همایش با موضوع افزایش فروش برگذار کردید. در اول سخنرانی میپرسید چند نفرتون می خواهید در ماه آینده درآمدتون حداقل ۲ برابر این ماهتان شود! چه سوال جذابی! مخاطب حواسش را شش دنگ جمع می کند که ببیند شما برای آموزش دادن این مورد چه می گویید. این تکنیک را در هر لحظه از سخنرانی هم می توانید بپرسید. مثلا می توانید برای آموزش هر موردی یک سوال مربوط به آن عنوان بپرسید. چند نفرتان بالای ۵ نفر بازاریاب تلفنی دارید؟ با این سوالات به مخاطب یادآوری می کنید که این مطالب مخصوص خود خودتان است.

۲- داستان تعریف کردن

داستان سرایی یکی دیگر از تکنیک های شروع سخنرانی یا اواسط سخنرانی است. همه ی ایرانی ها به داستان شنیدن علاقه زیادی دارند. مثلا همان مثال بالا را تصور کنید. اول سخنرانی با این داستان می توانید شروع کنید که داستان موفقیت شما چیست؟ و چه اتفاقاتی افتاد که الان به این جایگاه رسیدید.

۳- سرگرمی

در سخنرانی های بلند مدت، معمولا خیلی از مخاطبان شما خسته شده اند از این که روی صندلی و بی حرکت نشسته اند. سخنرانان حرفه ای این خستگی را می توانند از چهره اکثر مخاطبان بخوانند، می توانند یک نرمش کوتاه بدهند تا مقداری از خستگی آنها برطرف شود. کاری که معمولا در اکثر کلاس ها و دوره ها شاهد است هستیم، یک استراحت ۱۵ – ۳۰ساعته است که مخاطبان هر کاری دلشان میخواهند انجام دهند چیزی بخوردند تا آماده یادگیری دوباره باشند. در کلاس های فشرده نمی توانید آنتراک دهید می توانید از تکنیک نرمش استفاده کنید.

۴- فعالیت گروهی

اگر در متن سخنرانی خود می توانید، در موقعیت هایی فعالیت های گروهی را بگنجانید. مثلا می توانید مخاطبان را گروه بندی کنید و   ۱۵ دقیقه وقت دهید تا بهترین عنوان تبلیغاتی را برای افزایش فروششان طبق آموزش های شما بنویسند. می توانید یک کتاب به عنوان هدیه به گروه برنده هدیه دهید.

شما چه چاشنی های سخنرانی ای می شناسید؟

میخواهم عضو اینستاگرام بهار زندگی شوم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.