بازاریابی b2c چیست

بازاریابی b2c چیست

اگر بخواهیم یک پیش زمینه برای بازاریابی b2c چیست بگوئیم بهتر است که اول بگوئیم اینb2c اختصار چه کلماتی هست، Busines 2 consumer همانطور که دیدید یک طرف این معامله consumer هست که معنای آن مصرف کننده است و خیلی شبیه به کلمه customer است که به معنی مشتری است.
اما نکته ظریفی که باید دقت داشته باشیم یک مصرف کننده می تواند یک مشتری برای ما باشد اما یک مشتری الزامی به مصرف کننده بودن محصول یا خدمات ما را ندارد.

مفهوم بازاریابی b2c چیست

این نوع بازاریابی دقیقا شرکت ها به سراغ مصرف کننده نهایی می روند و تمام تمهیداتی را که شرکت ها برای بازاریابی و شناسایی محصول خود می کنند برای شناساندن محصول و خدمات خود به مصرف کنندگان نهایی است.
مزیت این نمونه بازاریابی حذف واسطه ها است و در این صورت قیمت تمام شده پائین تری برای مصرف کننده به ازای هر محصول در می آید.
در این صورت محصول خیلی راحت تر می تواند مزایایی مثل شخصی سازی شدن را پیدا کند چرا که شرکت ها می توانند نظرات مصرف کنندگان خود را خیلی سریع تر دریافت کنند و این تغییرات را اگر توجیه اقتصادی داشته باشند اعمال کنند و محصول بهینه تری را به بازار عرضه کنند.
شرکت های هرمی هم در ایران با همین دیدگاه اولیه شروع به کار کردند هرچند بسیاری از این شرکت ها چون باید سود شاخه های بالاتر را بدهند گاهی از این مسیر خارج شده و قیمت های اجناس بطور غیر معمول بالاتر می رود.
اما مدتی است که در کشور خودمان هم فروشگاه های شرکت های مادر شروع به فعالیت کرده اند و محصولات این شرکت ها را به صورت مستقیم به دست مصرف کننده ها می رسانند، فروشگاه های کورش که وابسته به گروه صنعتی گل پخش اول هستند با محصولاتی مثل اوه، گلرنک، فامیلا و اویلا و… یک نمونه موفق از این مدل بازاریابی هستند و یا فروشگاه دایتی که به ارائه محصولات لبنی و بستی به صورت مستقیم به مصرف کننده ها مبادرت می کند.
اگر به سالهای گذشته نگاه کنیم و در امر خدمات به نمایندگی های خدمات اتومبیل ایران خودرو و سایپا می توان اشاره کرد که خدمات تعمیرات استاندارد شرکتی را برای مصرف کنندگان خود جا انداخته و پس از مدتی فروشگاه های مجاز فروش قطعات این شرکت ها در کنار کارهای خدماتی قسمت فروش محصولات را نیز برای مشتری های خود به ارمغان آورده است.

تفاوت بازاریابی b2cو b2b

در ابتدای کار باید اشاره کرد که منظور از بازاریابی b2b بازاریابی شرکت ها با شرکت ها یه بازاریابی بین دو کسب و کار می باشد . برای اینکه فرق این دو مدل از بازاریابی برای شما هم مشخص تر بشود با چند نمونه آن را برای شما توضیح خواهم داد:

  • فرض کنید شما یک مجموعه غذایی بیرون بر دارید مشتریان شما به دو گروه تقسیم می شوند افرادی(b2c) که از شما خرید می کنند و شرکت هایی(b2b) که از شما خرید می کنند .
    شاید این مثال برای شما هنوز سخت باشد بیائید با یک مثال دیگر توضیح دهیم: فرض کنید شما یک هایپر مارکت دارید و بستنی های دایتی را در هایپر خود به فروش می رسانید مشتری که از شما خرید می کند همان مصرف کننده نهایی هست و می تواند همین محصول را از فروشگاه شرکت نیز تهیه کند و شما برای شرکت دایتی یک صاحب کسب و کار هستید که همان بازاریابی b2b را پی ریزی کردید.

 

  • در بازاریابی b2c شما مستقیما با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستید اما در بازاریابی b2b شما با یک کسب و کار دیگر در ارتباط هستید که ممکن است آنها هم با کسب و کاری دیگر و یا مصرف کننده نهایی در ارتباط باشند.دقت داشته باشیم که برنامه های بازاریابی مستقیما چه گروهی را هدف قرارداده،مصرف کننده محصول یا خدمات را یا شرکت ها را قرار است ترغیب کند تا محصولات ما را به دست مصرف کننده نهایی برسانند. بدیهی ست که برای تبلیغات b2c از رسانه های عمومی مثل تلویزیون و رادیو و بیلبورد بیشتر استفاده می شود اما قطعا فضای بازاریابی b2b متفاوت هست و دقت کنیم که شرکت ارائه دهنده خدمات و کالا قطعا برای هر دو نمونه بازاریابی b2b و b2c باید برنامه هایی ذر یک راستا داشته باشد که با هم همپوشانی داشته باشند و فرهنگ مصرف آن کالا یا خدمات را ترویج کنند.

استراتژی هایی  قدرتمند برای بازاریابی b2c چیست

در ابتدا باید بدانیم برای هر نوع بازاریابی ما باید یک کمپین بازاریابی طراحی کنیم که این اقدامات باید تکمیل کننده فرایند بازاریابی ما باشند و به هیچ عنوان منافاتی با هم نداشته باشند اگر بخواهیم اسم علمی آن را بدانیم IMC یا همان برنامه بازاریابی یکپارچه گفته می شود که مخفف Integrated marketing communications است. حال به چند نمونه از این استرتژی ها بپردازیم.

هدیه برای مصرف کنندگان:

شاید این مورد یکی از محبوب ترین راهکارها برای مصرف کنندگان محصولات باشد چرا که مثلا با خرید دو محصول از یک شرکت قیمت مناسب تری را نسبت به قیمت خرید دو محصول بصورت جداگانه پرداخت می کنند. این روش را می توان در ابتدا به دومدل تقسیم بندی کرد :
گام اول خود مغازه دار یا فروشگاه با توجه به تخفیفاتی که گرفته از قیمت مصرف کننده کالا کسر کرده و به قول خودمان آن کالا را با تخفیف به مصرف کنندگان ارائه می کند نمونه های آن را می توان فروشگاه های زنجیره ای عنوان کرد مثل کورش یا جامبو و…
گام دوم را می توان از جانب شرکت های تولیدی در نظر گرفت که شرکت ها بازهم به دو صورت تخفیفاتی را برای مصرف کننده نهایی در نظر می گیرند، هوشمندی این کار در این است که شرکت ها با بازرگ تر کردن بسته بندی محصول و ثابت نگه داشتن قیمت در واقع ۲۰% یا بیشتر به مصرف کننده نهایی آفر از خود محصول می دهند ، نمونه این بازاریابی را شرکت اویلا انجام داد و روغن های ۲ لیتری خودش را با وزن ۲ کیلو و ۴۰۰ گرم عرضه نمود و در واقع این ۴۰۰ گرم برای مشتری خریدار یک روغن ۲ لیتری هدیه بود و یا اینکه در بعضی مواقع شرکت ها دو محصول را با بسته بندی هدیه بصورت یکجا به فروش می رسانند این نمونه بازاریابی را شرکت نیوا برای شامپو های سر و نرم کننده خود انجام داد و مشتری باخرید این پکیج ۵۰% از پول محصول دوم را تخفیف می گرفت و یا سال گذشته روغن اصیل در ماه مبارک رمضان به ازای خرید یک روغن ۴ لیتری یک روغن یک لیتری هدیه نیز ارائه میداد.
نکته قابل ذکر در اینجا ارائه زمان دار این هدایا هست و نباید برای مشتری توقع ایجاد شود که هر بار خریدی انجام می شود باید این هدیه به او تعلق بگیرد و گام دوم متنوع بودن این برنامه های بازاریابی باید باشد تا برندسازی یک محصول بصورت کامل انجام گیرد.

یک پیشنهاد ویژه:

شاید در هر یک از بیلبوردهایی که در سطح شهر دیده می شود اگر دقت کنیم سعی شده یک پیشنهاد ویژه و تقریبا رد نشدنی داده شود تا مصرف کننده ای که این تبلیغات را می بیند تمایل به استفاده از آن محصول یا خدمات داشته باشد .
برای نمونه من چند وقت اخیر بسیار دیده ام که بیلبورد ها توسط شرکتها و فروشندگان فرش کرایه شده و با توجه با نوسانات زیاد بازار به مشتری قول ثبات قیمت ها را تا زمانی خاص می دهد و مشتری هم چون می بیند این قول یا وعده دارای زمان انقضا هست ترغیب می شود تا قبل ازاتمام این تاریخ به فروشگاه مورد نظر مراجعه و محصول مورد نیاز خود را تهیه کند.این یک استراترژی بازاریابی b2c ، بریم سراغ بعدی!

بازاریابی با نگاهی از دید مصرف کننده:

در بعضی از کمپین های بازاریابی مهمترین عامل نشان دادن سایر مصرف کنندگان این محصول است و گاهی هم با گرفتن تائیدیه های اجتماعی از رضایت مصرف کنندگان( سوشال پروف) به مصرف کننده ای که هنوز با محصول، کالا یا خدمات ما آشنایی ندارد میزان رضایت استفاده کنندگان سابق را نشان می دهیم. این کار به مخاطب این اعتماد را می دهد که دیگران از استفاده این محصول رضایت داشتند و محصول قابل اعتماد تر نشان داده می شود.شاید بتوان نمونه این بازاریابی را بازاریابی برنج طبیعت در تبلیغات خود گفت که یک خانواده ایرانی را در حال پخت و مصرف این برنج نشان می دهد یا سس های بیژن که تعدادی ورزشکار جوان در حال استفاده از این سس ها در حال غذا خوردن می باشند.

استفاده از قرعه کشی و مسابقات در معرفی محصولات:

برای این روش بازاریابی معمولا یک مسابقه طراحی شده و در طی آن مسابقه بارها و بارها اسم برند خاصی مطرح می شود و این باعث می شود که مصرف کنندگان بارها و بارها اسم برند مورد نظر را دهان به دهان کنند و به صورت ویروسی هم این برند مطرح کند و یا قرعه کشی خاصی برای مصرف کنندگان محصولات برند خاصی در نطر گرفته می شود که با ارسال کدخاصی به شماره های پیامکی که توسط این شرکت معرفی شده است در این قرعه کشی شرکت کنند.
برای این نمونه می توان به قرعه کشی بستنی های میهن اشاره کرد که یک BMW را برای قرعه کشی در نظر گرفته اند وطی یک قرعه کشی این خودرو به یکی از مصرف کنندگان خوشبخت این محصولات تعلق می گیرد.

اسپانسر شدن برای یک رویداد یا مسابقه :

یکی از راه های بازاریابی شناساندن محصول به مصرف کننده نهایی حضور در جاهایی هست که مصرف کنندگان ما در آنجا حضور دارند یا به آنها علاقه مند هستند، شاید در برنامه های تلویزیونی یا مسابقاتی که مخاطب فراوانی دارند حضور برندها برای شناخته شدن امری طبیعی باشد برای نمونه اگر به برنامه خندوانه نگاهی بیندازیم حدود ۲ سال اپلیکیشن ۷۸۰ حامی مالی این برنامه بود و یا در برنامه دورهمی اول مارکت این رسالت را بر عهده داشت و با این اسپانسر شدن توانستند جای خوبی در بین مخاطبین این برنامه ها پیدا کنند.

باشگاه مشتریان:

شاید بسیاری از فروشگاه ها به این مدل بازاریابی علاقه مند نباشند اما باید گفت یکی از مدل های تاثیرگذار برای تکرار خرید و علاقه مند سازی مصرف کنندگان برای استفاده از تخفیفات و عضویت در این طرح های بازاریابی باشند. بطور مثال من خودم عضو باشگاه مشتریان یک کتاب فروشی هستم و تقریبا اکثر کتابهای خودم را از این کتاب فروشی با تخفیف ویژه خریداری می کنم و این روش حداقل در مورد من باعث شده که به کتاب فروشی های دیگر علاقه ای نشان ندهم و چون تخفیفی که می گیرم معادل تخفیفات نمایشگاه کتاب است تمام خریدهای خودم را تا حد ممکن از این کتاب فروشی انجام دهم

استفاده از افراد موثر در بازاریابی:

در چند وقت اخیر استفاده از سوپر استارهای سینما و ورزشی در ایران هم بسیار باب شده و از این عزیزان در تبلیغات مختلف استفاده می شود که گاهی بصورت قراردادهای کوتاه مدت تبلیغاتی و گاهی به عنوان سفیر برند از این عزیزان استفاده می شود . اما باید در این مدل بازاریابی دقت کرد و میزان همخوانی این شخص و محبوبیت او را سنجید و سپس به سراغ این چنین افرادی رفت. بطور مثال طی چندسال اخیر سیروان خسروی، نوید محمدزاده ،رضاکیانیان، محمدرضا گلزار و… بسیاری دیگر از سوپراستارها با این قراردادها وارد حوزه تبلیغات شدند که موفق بودن این مدل به تحلیل های بیشتری نیازمند است.
و اما در پایان مجددا باید یادآوری کنم گه برنامه بازاریابی b2c ما باید مجمعه ای از اقدامات باشد و بایک تبلیغ محیطی ویا تبلیغ در فضاهای دیجیتال تنها به جایی نخواهیم رسید بلکه باید سعی کنیم ابتدا با تحقیقات بازار مشخص کنیم مشتری و مصرف کننده نهایی ما چه کسانی هستند و در کجا بیشتر حضور دارند و برنامه های بازاریابی خودمان را برای حضور در آن مکان ها پی ریزی کنیم .

این مقاله جزیی از سری مقالات بازاریابی بود. برای دیدن سری مقالات بازاریابی، روی لینک روبرو کلیک کنید : بازاریابی از دیدگاه فیلیپ کاتلر

راستی اینستاگرام بهار زندگی رو فالو دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.