گوش دادن فعال

گوش دادن فعال چه تاثیری در فرد می گذارد

در این مقاله سعی کردیم که در مورد بهترین نوع گوش دادن به مشتری صحبت کنیم و بگوییم چه تاثیری روی فروشمان خواهد گذاشت. پس همراه من باشید تا در مورد گوش دادن فعال یا هنر گوش دادن به مشتری را کالبد شکافی کنیم و چند تمرین را با هم مرور کنیم.

گوش دادن فعال چیست

یکی از مواردی که شاید همه ما شنیده باشیم گوش دادن است. اما این گوش دادن ممکن است که همراه با حواس پرتی ما همراه شود و در نهایت هیچی نفهمیده باشیم. امکان ندارد این مورد را تجربه نکرده باشید  و بارها برای ما پیش آمده سر کلاس های درس دانشگاه یا دبستان سعی کردیم به استادمان گوش دهیم اما واقعا چیزی که در پایان کلاس میفهمیم هیچ است. و این نوع گوش دادن گوش دادن فعال نیست.

تعریف ساده گوش دادن فعال یا هنر گوش دادن

گوش دادن فعال یا هنر گوش دادن، همان گوش دادن معمولی است با این تفاوت که ما در حین گوش دادن باید آن را درک کنیم. شاید نگران باشید که خب من این ویژگی را ندارم، اما جای نگرانی نیست این مهارت را شما می توانید بدست آورید و کاملا اکتسابی است. کمی با تمرین و ممارست می توانید بهترین گوش فرا دهنده باشید. این مهارت آنقدر اهمیت دارد که آن را در فرهنگ و کشورهای مختلف آن را یک هنر می نامند و  به آن هنر گوش دادن هم می گویند.

به عبارتی دیگر ما در گوش دادن معمولی، با گوش هایمان گوش می دهیم ولی در گوش دادن فعال با مغزمان گوش می دهیم.

چه طور می توانیم بفهمیم که آیا فعالانه گوش دادیم یا نه؟

این سوالی است که احتمالا با خواندن این مطلب تا همین جا ذهنتان را درگیر کرده، به یک جلسه بروید و مدتی به حرف های آن گوش دهید، اگر توانستید بعد از آن جلسه بخشی هایی از صحبت سخنران را با کلام خودتان بازگو کنید،خوشبختانه توانسته اید مراحل اول هنر گوش دادن را با موفقیت به پایان برسانید.

چه مزیت هایی برای شخص گوش دهنده به دنبال دارد؟

شخصی که گوش دهنده فعال باشد، به راحتی می تواند با هر کسی همدردی کند، نسبت به صحبت هایی که می کنند، نگران شود، خوشحال شود و به شخص نگران یا خوشحال توجه کند. دوستان خوبی پیدا خواهد کرد و دیگران به او اعتماد دارند و احترام زیادی برای او قائل هستند.

اما در فرایند فروش، خوب گوش دادن کمک خواهد کرد که بتواند کمتر صحبت کند و بیشتر گوش دهد و در نهایت پیشنهاد های جذاب بر اساس نیازهای مشتری دهد و از این طریق فروشش را بیشتر کند. اگر نگرانی داشته باشد بتواند در فرآیندها

برای یادگیری مهارت خوب گوش دادن باید مهارت های زیر را بدست بیاورید:

  • رفع مزاحمت حواس پرتی
  • لبخند زدن
  • تایید کردن صحبت ها
  • شفاف کردن صحبت ها
  • پرسیدن از صحبت ها
  • مهارت نکته برداری
  • سخن آخر

انشالله در مقالات آینده به تک تک موضوع ها اشاره و تمرین هایی در نظر میگریریم. پس در ادامه همراه بهار زندگی باشید. راستی اینستاگرام بهار زندگی را دنبال کردید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.