هوش ‌کلامی چیست؟ آموزش تقویت هوش کلامی

هوش کلامی چیست

در این مقاله سعی بر آن شده مفهوم هوش کلامی را باهم بررسی کنم و ببینیم خصوصیات بارز افزاد دارای این خصلت چی هست و همچنین را های تقویت آن را بررسی کنیم.

هوش کلامی چیست

اولین بار توسط گاردنر این اصلاح معنی شد، و معنی آن، به توانایی استفاده از کلمات یا عبارات گفته می شود. گاردنر هوش کلامی را هوش زبانی هم می گفت.
با استفاده از هوش زبانی می توانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم نامه بنویسیم، ایمیل بزنیم. معمولا یک سری افراد هستند که کارشان فقط و فقط به هوش کلامی آنها بستگی دارد، مثل خبر نگارها، مجری ها، معلمان و مدرسین، کسانی که شعر می گویند.

به بیانی دیگر هوش کلامی در معنای عامیانه خود همان حاضر جوابی خوانده می شود. در بعضی حالات هوش کلامی شاید حتی گستاخانه جواب دادن هم تلقی شود ولی ما در فن بیان این را به عنوان یک مهارت مثبت در خودمان تقویت کنیم. هر گوینده و سخنور باید بتواند مسائل پیرامون خود را به سرعت تحلیل و برسی کند و بتواند این تحلیل را به شکل ساده سازی شده بیان کند تا شنونده ها بتوانند یک تحلیل با زبان ساده را بشنوند.

شاید پیش خودتان بگویید فلانی مادر زادی سخنران هست یا اینکه فلانی همیشه جواب در آستینش است.  آیا شما هم دوست دارید در مورد شما هم همین طور بگویند؟

خبر خوب!

خبر خوب این است که هوش کلامی یک مهارت است و مهارت ها قابل آموزش! و اگر کسی را می بینید که حاضر جواب است باید بدانید که او ناخود آگاه در موقعیت هایی بوده که در معرض این تمرینات قرار گرفته ! پس سعی کنید تمریناتی را که در این مقاله از شما می خواهم انجام دهید و نتایج شگفت انگیز آن را در زندگی شخصی و ارتباطات خود مشاهده کنید.

تفاوت فن بیان و هوش کلامی

وقتی یک شخص فن بیان بالایی دارد، آن را فقط می توانیم از صحبت کردنش بفهمیم و تا زمانی که ساکت است نمی توانیم فن بیان آن را تسخیص بدهیم. اما اگر کسی هوش زبانی بالایی داشته باشد نیازی نیست صحبت کند. ما حتی می توانیم از دست نوشته های او هم به آن پی ببریم.

کسانی که هوش کلامی بالایی دارند

خصوصیات باحالی دارند، خود من که آرزوی داستن این خصوصیات را دارم. خصوصیاتی مانند علاقه به نوشتن ، کتاب خوندن و مطالعه، دایره واژگان قوی ای دارند و مدام در حال تقویت دایره واژگان خود هستند. توانایی متقاعد سازی بالایی دارند. خوب ارتباط برقرار می کنند.

راه های تقویت هوش کلامی

قبلا توضیحات و تمرین های جالب و کاربردی برای تقویت دایره واژگان گفته ام که این موضوع ارتباط مستقیمی با تقویت هوش کلامی دارد.برای اینکه به تمرین های تقویت دایره واژگان بپردازید لازم است مقاله ” تقویت دایره واژگان ” را ببینید و بخوانید. اما به طور خلاصه می توانید از این تمرین ها هم استفاده کنید.

یک فرهنگ لغت بگیرید و یعی کنید هر روز یک کلمه جدید را یاد بگیرید و در روزمرگی خود از آن کلمه استفاده کنید
یک دفتر تهیه کنید و سعی کنید هر روز هر مطلبی را که دوست دارید در آن بنویسید. می توانید حتی یک وبلاگ ترتیب دهید و بسازید و در موضوعاتی که دوس دارید بنویسید.
به یک کیوسک روزنامه فروشی مراجعه کنید و یک مجله حل جدول بخرید و مدام جدول حل کنید این کار باعث تقویت هوش کلامی شما می شود.
زبان جدید یاد بگیرید. اپلیکیشن های یادگیری زبان در نت و پیج های اینستاگرامی در مورد یادگیری زبان های خارجه زیاد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.