هنر سوال پرسیدن برای سخنران ها و مدرس ها

هنر سوال پرسیدن سخنران و مدرس ها

هنر سوال پرسیدن چیست؟

اگر کمی از فروشندگی بدانید، حتما متوجه هستید که یک فروشنده خوب فکر می کند و بهترین سوالات را می پرسد تا بتواند کالا یا خدمات خود را به مشتری بفروشد. در حرفه سخنران و مدرسی هم همین قانون حاکم است. ما باید به عنوان یک سخنران حرفه ای بتوانیم سوالات حرفه ای بپرسیم تا مخاطبانمان را به صندلیشان میخکوب کنیم. در واقع این هنر سوال پرسیدن است.

سوالات را از کجا بیاوریم؟

اگر شما مدرس هستید حتما سوالات رایجی که مخاطبان درگیر آن هستند را می دانید. این سوالات را می توانید از جلسات مشاوره هایتان جمع آوری کنید. اگر خیلی تازه کار هستید کافیست به انجمن ها و تالارهای گفتگو با موضوع فعالیت شما را بیابید و در آنجا ببینید عموم مردم چه سوالاتی را می پرسند و مشکلشان کجاست. اینطوری سوالات و مشکلات دیگران و هنر سوال پرسیدن را یاد می گیرید

در کجا از سوالات استفاده کنیم؟

معمولا لحظه شروع سخنرانی و درس دادن سطح توجه مخاطبان بالاس . اما هرچه به سوی پایان سخنرانی نزدیک می شویم سطح توجه مخاطبان پایین میآید. البته در لحظه پایان سخنرانی که دیگر سخنرانی رو به اتمام است هم سطح توجه مخاطبان بالا می رود. این روال عادی نمودار سطح توجه مخاطبان است

اما ما هر جا حس کردیم سطح توجه مخاطبان پایین است، می تکانیم از سوالات خود استفاده کنیم. این هنر سوال پرسیدن سخنران یا مدرس است که سطح توجه مخاطبان را بالا نگه میدارد.

چه نوع سوالاتی بپرسیم؟

۲ نوع سوال داریم، سوالات باز و سوالات بسته. سوالات بسته سوالاتی هستند که فقط بله یا خیر و کلمات کوتاه پاسخ آنهاست. اما در مقابل سوالات باز هستند که وقتی پرسیده می شود نیاز به توضیح کامل توسط مخاطب دارد. سوالاتی مثل در ۵ سال آینده چه هدفی داری؟ چی شد که به اینجا رسیدی؟ و امثال اینها. اسن شوالات کاری یا مخاطب می کند که سطح توجه آنها بالا بیاید. اما بعضی مواقع جای پرسیدن این سوالات نیست. برای جایگزین اینها می توانید از طوفان فکری استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.