عملکرد مغز در مواجهه با سخنرانی

مغز در رویارویی با سخنرانی و خطر

در این مقاله قصد داریم به شناخت عملکرد مغز در رویارویی با سخنرانی و خطرات آن صحبت کنیم و تاثیر مغز جدید مغز قدیم را نیز در یادگیری بیان کنیم . پس همراه من باشید تا به طور کامل این عملکرد را تقویت کنید

شناخت عملکرد مغز در مواجهه با سخنرانی

برای اینکه بتوانیم شناختی از عملکرد مغز در موجهه با خطر و سخنرانی داشته بایشیم باید از کارکرد ساده مغز اطلاع داشته باشیم. اگر مغز به دو بخش مغز قدیم (خزنده) و مغز جدید (نئوکورتکس) تقسیم بندی کنیم وقتی یک اتفاق در برابر ما رخ می دهد در ابتدا مغز قدیم کار را به مغز جدید و یادگیرنده می سپارد اگر مغز جدید روش حل اتفاق را بلد بود که انجام می دهد وگرنه این کار مجددا به همان بخش قدیم انتقال داده می شود تا مغز قدیم یکی از دو کاری که بلد است را انجام دهد یعنی یا بزند یا در برود که این فرایندها برای سبک شدن بدن و آماده فرار شدن اتفاق می افتند. (البته کارکرد مغز بسیار پیچیده است ولی برای درک همگانی آن بدین شکل ساده سازی صورت گرفته است) در زمان خطر مغز انسان آدرنالین به خون پمپاژ می کند و گردش خون بالا میرود مردمک چشم گشاد می شود تا دوربین آن قوی تر شود و احساس تعریق و خشکی دهان برای سبک تر شدن بدن برای فرار است. حال که با مکانیزم مغز در مواجه با خطر  آشنا شدیم برای ترس از سخنرانی چکار بکنیم؟

شناخت وظیفه مغز قدیم

شناخت مغز قدیم و عملی که انجام می دهد در شناخت عملکرد مغز در رویارویی با سخنرانی و خطر کمک زیادی به ما می کند. اگر به یک نوزاد تازه متولد شده نگاه کنیم متوجه می شویم که با اینکه چیزی از دنیای اطراف نمی داند، و اگر به دست نوزاد به یک شیء داغ بخورد، شاهد این هستیم که نوزاد دستش را بلافاصله دور می کند تا شیء داغ از تماس با دستانش رها شود ( البته این آزمایش را هیچ وقت انجام ندهید چرا که دور از انسانیت است ). حتما می دانید که این که کودک سریع دستش را می کشد، با اینکه اختیاری از خود داشته باشد. این کار کار مغز قدیم است. شاید در این آزمایش متوجه نشوید که کار مغز قدیم، یکجور بازدارنده عصبی است و نقش آن حفظ وضعیت موجود است، و جالب است بدانید که معمولا مغز قدیم به طور کلی تصمیماتی می گیرد که کمترین انرژی را برای انجام  آن تصمیم را نیاز داشته باشد.

اگر کمی در عمق آن کاوش کنیم حتما متوجه می شویم که عامل تمام پسرفت و بدبختی های هر انسانی همین مغز قدیم است

شناخت مغز جدید

مغز جدید جالب است. معمولا هر چه که در رویارویی با خطر یا اتفاقات توسط ما آموخته می شود به مغز جدید منتقل می شود. من یادم هست که برای تمرین هایی که در جمع برای سخنرانی می کردیم، استاد راهنمای ما به برای اینکه روی ترس از سخنرانی مسلط شویم، از همان جلسه اول و جلوی جمع و روی سن (‌صحنه نمایش) مجبور می کرد که به بالا برویم و سخنرانی کنیم. جالب بود که  بیش از ۹۰ درصد دوستان همگی در سخنرانی هایشان دچار مشکل بودند. بعضی ها اصلا به بالای سن نمی رفتند. بقیه هم که می رفتند همگی صدایشان می لرزید و عرق از پیشانی سرازیر می شد. هر جلسه که به بالا می رفتند تا سخنرانی کنند کم کم ترس هایشان ریخت و توانستند سخنرانی بهتری داشته باشند.

دقیقا چه اتفاقی افتاد؟

وقتی در جلسات اول به بالای سن می رفتند، خب در زمینه ترس و سخنرانی آموزشی ندیده بودند و این کار به صورت غیر ارادی توسط مغز قدیم مدیریت می شد. اما در جلسات آبنده در حین اینکه مهارت های سخنرانی را کم کم آموزش دیدند، دیگر دوستان و اساتیدشان را تحلیل می کردند و می آموختند. همانطور که در بالا اشاره کردم وقتی چیزی می آموزیم، اول عملکرد ما به مغز جدید کنترل می دهیم، و اگر مغز جدید آموخته ای در دسترس نداشت، کنترل را به مغز قدیم می سپارد و ما دچار مشکل می شویم. به همین خاطر است که به مغز جدید مغز یادگیرنده هم می گوییم.

چه کنیم که کنترل را از دستان توانمند مغز قدیم به دست مغز جدید بسپاریم؟

در هر شرایطی از زندگیمان آموزش و آموزش و آموزش ببینیم و بیاموزیم که کنترل خودمان را به دست مغز قدیم نسپاریم. و روی ساخت عادت های موفق روی خودمان کار کنیم تا از شر اهمال کاری و تنبلی جان سالم به در ببریم.

تمرین بهبود عملکرد مغز در رویارویی با سخنرانی

برای اینکه مغز ما متوجه شود که سخنرانی آسیبی به آن و بدن ما نمیزند، باید ناخودآگاه خود را گول بزنیم یعنی با تصویر سازی ذهنی و یا تمرین صحبت در جمع بتوانیم آهسته آهسته از میزان واکنش منفی مغز بکاهیم . پس بهترین کار اقدام کردن است در محصول ترس از سخنرانی این مورد را توضیح داده ام که این محصول تفریبا رایگان هست و برای اینکه ریسکی نداشته باشید می توانید قسمت اول محصول ترس از سخنرانی را به رایگان دانلود کنید و اگر مایل بودید آن را تهیه کنید.

خرید محصول ترس از سخنرانی

راستی اینستاگرام بهارزندگی رو دنبال کردید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.