فن بیان در برخورد با مشتری

فن بیان در برخورد با مشتری

فن بیان در برخورد با مشتری جزء جدایی ناپذیر یک کسب و کار به خوصوص فروشنده ها است که باعث بهبود برند شما و قدرت مند شدن آن می شود. این مقاله را با من همراه باشید.

 فن بیان در برخورد با مشتری : استفاده از نام مشتری در مکالمات

باها در مقالات قبل گفته ام و بازهم میگم که متوجه اهمیت استفاده از اسم مشتری در مکالمات تان در  برخورد با مشتری چقدر است. پس حتما این مورد را به کار ببرید و مطمئن باشید نتیجه فوق العاده ای به ارمغان می آورد. حتما شما هم در فروشگاه هایی حظور داشته اید که اسم شما را به خودتان بگوید. چه حسی داشتید ؟ مطمئنا این حس، حس خیلیی خوبی به شما القا کرده است. تحقیقات نشان داده که هر کس دوس دارد بشنود و روی او تاثیر بگذارد، شنیدن اسم خودش از زبان دیگران است. ( نمونه مکالمات برای صدا کردن اسم )

فن بیان در برخورد با مشتری : صحبت با مشتری به نحوه اصولی او

دومین مورد از فن بیان در برخورد با مشتری، مکالمات بر اساس شناخت نوع مکالمه مشتری است. اگر مشتری با شما شوخی می کند، شما هم خیلی کوتاه و دلنشین با او شوخی کنید. اما این شوخی طوری نباشد که به احساسات مشتری خدشه وارد کند. شوخی های معقول با این نوع مشتری ها، تاثیر مثبتی روی روابط شما با مشتری خواهد گذاشت و مشتری شما را به عنوان دوستش می پذیرد. همچنین اگر در برخورد با مشتری متوجه شدید او کتابی صحبت می کند ( معمولا مدیران اینطوری صحبت می کنند ) شما نیز با او به همین شیوه صحبت کنید. تحقیقات نشان داده که هر شخص با نوع مکالمات خودش احساس نزدیکی بیشتری می کند و دنبال کردن این نوع مکالمات می تواند روی فروش شما تاثیر بیشتری داشته باشد. پس یادتان باشد ابتدا نوع مکالمات مشتری را بیابید و سپس با او صحیت کنید.

فن بیان در برخورد با مشتری : پرهیز از صحبت های بلند مدت

سومین توصیه برای فن بیان در برخورد با مشتری، صحبت های کوتاه و حرفه ای است. همانطور که در مقاله ویژگی های فروشنده حرفه ای گفتم دیگر عصر مشتریان پر حرف به سر رسیده و الان مشتری ها، فروشنده های کم حرف را بیشتر ترجیح می دهند. فروشندگانی که سوال های حرفه ای می پرسند و بر اساس پاسخ مشتری ها صحبت می کنند از محبوبیت زیادی برخوردارند.  این را فراموش نکنید که اگر مشتری از شما سوال پرسید، باید جواب های کوتاه بدهید و این باور را داشته باشید که مشتری چیزی بیشتر از سوال خودش را نمی خواهد بشنود. مثلا اگر پرسید این کالا قیمتش چقدره؟  می توانید در پاسخ بگویید قیمتش  ۱۰۰ هزار تومنه ولی چون شما با خرید این کالا، در خرید بعدی ۲۰ درصد تخفیف می گیرید. نمونه ای که گفتم شاید در کسب و کار شما کاربردی نباشد و نتوانید ۲۰ درصد در خرید بعدی تخفیف دهید. برای پیاده سازی این مورد کمی فکر کنید ببینید چطور می توانید حس مشتری را به کالا ترغیب کنید.

نه گفتن را اصولی به کار ببرید

چهارمین توصیه برای فن بیان  در برخورد با مشتری، اینست که اگر مشتری درخواستی غیر منظقی داشت و واقعا نمی توانید این درخواست او را انجام دهید، به صورت خشک و رسمی نه نگویید. می توانید روش نه گفتن را در سطح اینترنت بخوانید تا بتوانید با همچین افرادی درست برخورد کنید. اما برای اینکه کارتان فعلا راه بیافتد، می توانید با رعابت لبخند (‌نه ریشخند ) دلیل اینکه نمی توانید این کار را برای او انجام دهید ذکر کنید و حتما عذرخواهی کنید بابت اینکه نمی توانید این درخواست او را انجام دهید. مطمئن باشید مشتری ناراحت نخواهد شد.

لبخند زدن

پایه ای ترین و اساسی ترین توصیه ای که برای هر مکالمه ای دارم اینست که حتما همراه صحبتتان لبخند بر لبان داشته باشید. اگر تازه وارد هستید در این توضیه و تا حالا انجام ندادید ممکن است  ماهیچه های صورتتان اذیتتان کند. برای تقویت عضلات صورتتان برای لبخند می توانید مقاله تمرینات فن بیان را که همراه با ویدیو ها تمرین ها را توضیح دادم را ببینید. تمرین لبخند به درد شما می خورد.

سخن آخر

صحبت هایی در مورد فن بیان مشتری با شما در میان گذاشتم. کمی فکر کنید و هر هفته و یا حتی هر ماه یکی از این روش ها را به مکالمات خود اضافه کنید. امیدوارم تاثیرات این تغییرات را به زودی در میزان فروشتان دریافت کنید. راستی مقاله نحوه برخورد با مشتری ناراضی را حتما مطالعه کنید.مطالب رایگان را در اینستاگرامم دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.