تاثیرات ضبط صدا در آنالیز تمرینات سخنرانی

تاثیر ضبط صدا در تمرین سخنرانی

در این مقاله سعی شده در مورد اهمیت ضبط صدا در تمرین سخنرانی و تاثیر آنالیز صدا در تمرین سخنرانی صحبت شود که می تواند برای سخنرانان و مدرسان کارآمد باشد. ممنون خواهم بود اگر نظرات خود را در خصوص تجربیات سخنرانی تان بگویید.

چرا ضبط صدا در تمرینات فن بیان و سخنرانی انجام دهیم؟

خب هر باری که شما صدای خودتان را ضبط می کنید مزیت های زیادی دارد که می توانیم به کنترل حذف لهجه ، تاثیر سرعت صحبت کردن بر روی مخاطبان ، تاثیر کلمات و صدای گرم شده اشاره کنیم. اما به صورت کلی می شود گفت که با هر بار ضبط صدا در تمرین فن بیان، می توانیم صدای خودمان را از لحاظ مواردی که اشاره شد آنالیز کنیم و با هر بار تلاس برای ضبط، تقویت فن بیان را به صورت چشمگیری ببینیم. حالا بیایید کمی در مورد این مزیت ها بیشتر بدانیم

حذف لهجه با کمک ضبط صدا در تمرین فن بیان

من معمولا به این باور هستم که همه ی لهجه های کشور عزیزمان بسیار شیرین اند، اما متاسفانه یا خوشبختانه اینطور جا نیوفتاده که از نظر مردم هر کس با هر لهجه ای می توان یک سخنران حرفه ای باشد، و معمولا اکثر مردم به سخنرانانی بیشتر اهمیت می دهند که لهجه نداشته باشد. و تنها در ضورتی از صحبت های یک شخصی که لهجه دارد لذت می برند که جنبه طنز داشته باشد. ولی در هر صورت با این شرایط اگر می خواهیم سخنرانی حرفه ای از چشم دیگران باشیم باید روی کنترل لهجه مان کار کنیم. البته سخنرانان بزرگی که در کشورمان هستند مانند محمد معظمی بار ها در سخنرانی های خود، بعضی جلمات را با حالت طنز و لهجه به مخاطبانش می نشاند.

کنترل لهجه با کمک ضبط صدا  در تمرین سخنرانی ، کمک زیادی به ما می کند. اینطور که می توانیم ببینیم دقیقا روی بیان چه کلماتی، صدای ما دچار لهجه می شود و آن را بهبود دهیم. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این مقاله را که در مورد کنترل لهجه است مطالعه کنید.

تاثیر سرعت صحبت کردن با کمک ضبط صدا در تمرین سخنرانی

اگر فیلم سخنرانان مطرح را دیده باشید، شاید به این مورد توجه کرده باشید که برای تاثیر گذاشتن بعضی قسمت های سخنرانی که حس های متفاوتی دارند ( مانند غم و اندوه یا شادی و انرژی در انتقال پیام ) از سرعت های متفاوتی در کلامشان استفاده می کنند. مثلا فرض کنید یک سخنران بخواهد از خاطره مرگ همسرش بگوید، کمی آرامتر و با انرژی کم این مورد را به مخاطبانش انتقال می دهد. همان سخنران بعد از بیان مرگ همسرش، یک موفقیت بزرگی در کسب و کارش به وجود باشد، آن را سریعتر و پر انرژی تر می گوید.

سعی کنید صدای تمرینات سخنرانی خودتان را با سرعت های مختلف ضبط کنید تا بدانید کجا با چه سرعتی تاثیر کلام بیشتر خواهد شد ( در واقع همان آنالیز صدا در تمرین سخنرانی ) آن گاه می توانید در سخنرانی اصلی خودتان از این تکنیک استفاده کنید و به خودتان بگویید دست خوش!

تاثیر کلمات و یکنواخت نبودن سخنرانی به کمک ضبط صدای تمرین سخنرانی

مهم نیست چقدر قرار است برای دیگران صحبت کنید ۱۰ ساعت، ۵ ساعت، یا حتی ربع ساعت، مهم اینست که مخاطبانتان بتوانند مشتاقانه به صحبت های شما گوش کنند. برای اینکه سطح توجه مخاطبانمان را به سخنرانی مان در سطح بالایی نگه داریم، تکنیک های زیادی است که می توانیم پیاده کنیم. اما الان فقط می خواهم در مورد یکنواخت نبودن تن صدایمان اشاره کنم. ضبط صدا در تمرین سخنرانی تان می تواند به شما این کمک را کند که بفهمید چقدر شما یکنواخت صحبت می کنید ( در واقع تاثیر آنالیز صدا در تمرین سخنرانی تان را ببینید ) . سپس می توانید در جاهای مختلف صدای خودتان را بالا و پایین بیاورید. در مقاله تمرینات تقویت بیان در تمرین مشدد خوانی کمکتان می کند که بتوانید به راحتی صدای خودتان را بالا و پایین بیاورید.

تاثیر صدای گرم نکرده و گرم کرده بر روی سخنرانی شما

گاهی اوقات به عنوان سخنران یا مدرس مجبور می شوید که رویدادتان را در صبح برگزار کنید. معمولا اول صبح صدای سخنرانان خواب آلود است. با ضبط صدا تاثیر ضبط صدا در تمرین سخنرانی را می توانید تشخصی دهید. به این صورت که اول قبل از گرم کردن صدا یک بار صحبت کنید و یک بار هم بعد از گرم کردن صدا امتحان کنید.

سخن آخر

در متنی که خواندید، مقالاتی را معرفی کردم که برای اینکه مکمل خیلی خوبی برای شما هست. اگر نخواندید پیشنهاد می کنم همین الان به متن برگردید و مقالات معرفی شده را بخوانید چرا که تاثیر زیادی به یادگیری شما دارد. راستی اگر دنبال مطالب رایگان ویدیویی در مورد فن بیان و فروش هستید. اینستاگرام بابک زاهدی موسس بهار زندگی را دنبال کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.