راه های افزایش اعتماد به نفس

راه های افزایش اعتماد به نفس

بدیهی است که همه ی ما در مورد اهمیت افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران با خبر هستیم. برای اینکه بتوانیم اعتماد به نفسمان در جمع های سخنرانی یا جلسات فروش یا هرجای دیگر بالا ببریم، نیاز است که بتوانیم  از موارد زیر اطلاع داشته باشیم و روی آنها کار کنیم. البته به غیر از مورد اول بقیه موارد زیر در همه شرایط جواب می دهد و شما می توانید در زندگی روزمره عادی خوب هم پیاده سازی اش کنید. مثلا می توانید در صحبت با یک دوست، اینکارها را انجام دهید. پس با من همراه باشید.

راه های افزایش اعتماد به نفس : شناخت از محصول یا کالا /تسلط روی مطالب

فرقی نمی کند کجا می خواهید بدرخشید، در جمع های فامیلی، جلوی آشنایانتان، یا جلوی جمع افراد غریبه، به صحبت هایتان تسلط داشته باشید، بارها و بارها روی صحیت هایتان جلوی آینه کار کنید، اگر نیاز به اسلاید دارید بسازید و بارها چیزی که میخواهید بگویید را در خلوت تمرین کنید تا به مطالب مسلط شوید. البته کار دیگر هم می توانید انجام دهید، می توانید جلوی خودتان چند صندلی خالی بچینید و جلو صندلی های خالی صحبت کنید. یا اینکه جند تصویر از سر چند نفر روی صندلی ها بچسبانید و مدام به آنها نگاه مستقیم کنید و مطالب را رپی آنها تمرین کنید. این مسلط بودن نسبت به مطالب تاثیر فوق العاده ای روی افزایش اعتماد به نفس در مقابل دیگران دارد.

حالا بیایید فرض کینم شما یک فروشنده هستید، قبل از عملیات فروشندگی لطفا یک قلم و کاغذ بردارید و یک سناریوی فروش را گام به گام بنویسید، که در ابتدا چه بگوییم. مثلا اگر مشتری تقاضای تخفیفی نا عادلانه کرد چه بگوییم و چه بکنیم، نه اینکه دست و پای خودمان را گم کنیم. همین برگه را بردارید و تمرین کنید. همین که اطلاع دارید و برنامه ریزی کردیدد که در شرایط مختلف چه بگویید، اینکار باعث افزایش اعتماد به نفس شما در مقابل مشتری خواهد شد.

یا اینکه اگر کالایی را می خواهید بفروشید، اول خودتان امتحانش کنید و در استفاده از آن کالا تجربه کسب کنید و به کالایتان اعتماد داشته باشید. خب مسلم است اگر کالایی که خودتان شناختی از او ندارید، نمی توانید اعتماد به نفس خوبی در مقابل مشتری در برابر کالا داشته باشید. اگر فروشنده اید پیشنهاد می کنم این مقاله ها را از دست ندهید : ویژگی های فروشنده های حرفه ای و فن بیان در برخورد با مشتری . این مقالات قطعا روی تبدیل شدن شما به یک فروشنده حرفه ای کمک به سزایی می کند.

راه های بالا بردن اعتماد به نفس : کارهای کوچک با احتمال موفقیت بالا را مدام انجام دهید

یکی دیگر راه های ابالا بردن اعتماد به نفس، انجام دادن کارهایی است که مطمئن هستیم در آن موفق می شویم. سعی کنید این کارها را طوری انتخاب کنید که بازده سریع داشته باشد و سریع به نتیجه برسد، مثلا می توانید به صورت داوطلبانه به کمک یک فرد پیر بروید. البته سعی کنید با حس خوب سراغ این کار بروید. به صورت اجبار افزایش اعتماد به نفس اتفاق نمی افتد.

پوشیدن لباس خوب

اگر قرار است در جلسه ای حظور پیدا کنید یا اینکه در جمعی صحبت کنید، امتحان کنید و لباسی که خیلی دوستش دارید را بپوشید. اینکار هم باعث می شود حس خوبی داشته باشید. کافی است یکبار امتحانش کنید. همینطور در مقابل مشتری هم اینکار نتیجه مثبت بیشتری دارد. این کار در هر شرایطی قابل پیاده سازی است. خود من ترجیح می دهم هر جلسه ی مهمی که قرار است برو، ساعتی که دوستش دارم را بزنم، واقعا حس خیلی خوبی به من می دهد.

فعالیت فیزیکی سنگین انجام دهید

اگر برای قرار بزرگ یا مهمی دلشوره دارید، ورزش کردن را امتحان کنید. می توانید به باشگاه بروید. هر چه ورزش شما سنگین تر باشد احساس استرس کمتری را تجربه می کنید. بعد می توانید بیایید و یک دوش بگیرید  و بعد از آن می توانید احساس کنید چقدر سبک شده اید و مقدار زیادی از استرس شما فروکش کرده است.

سخن آخر

یک روزه اتفاق نمی افتد.این کارهایی که گفتم همه بالاترین تاثیر گذاری را روی بالا بردن اعتماد به نفس تان دارد. و سعی شده صرفا بدیهیات گفته نشود. این کارها را انجام دهید و نتیجه اش را به زودی ببینید. پیشنهاد می کنم اگر به راه های افزایش مهارت های ارتباطی علاقه دارید حتما مقاله راه های افزایش مهارت های ارتباطی را مطالعه کنید.

راستی اینستاگرام ام را دنبال کنید و مطالب کوتاه رایگان در قالب ویدیو دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.