تمرین مقابله با ترس از سخنرانی

تمرین مقابله با ترس از سخنرانی

ترس از سخنرانی در بسیاری  ۷۵ درصد از مردم وجود دارد و برای بهبود موقعیت شغلی حتما نیاز داریم که این ترس را از بین ببریم یا بتوانیم کنترلش کنیم و از ترس بهترین استفاده را ببریم، تا بتوانیم بهترین موقعیت های شخلی را بدست بیاوریم و رشد جهشی داشته باشیم. در این مقاله سعی شده که نکات و تمرین های مقابله با ترس از سخنرانی را بیان کنیم پس در ادامه همراه من باشید تا بتوانیم مقذدار زیادی از تس مان را از بین ببریم.

باید یاد بگیریم ترس را به هیجان تبدیل کنیم

در مرحله اول برای شروع تمرین مقابله با ترس از سخنرانی، باید بپذیرید که حتی بهترین سخنران ها هم استرس و اضطراب دارند. یادش بخیر در یکی از سمینارهای یکی از استادهایم می گفت، با این که در روز حداقل ۲ بار سخنرانی دارم، بازهم قبل از سخنرانی استرس دارم و مضطرب هستمو معمولا ۱۵ یا ۱۲۰ دقیقه توی دستشویی بسر می برم! 🙂 درسی که باید از همان ابتدا یاد بگیریم این است که حتی بزرگترین سخنران ها هم موقع سخنرانی ها استرس و ترس دارند. اما ما باید یاد بگیریم که ترس را به هیجان تبدیل کنیم. چرا که همان ترس است که باعث موفقیت های بزرگ در بزرگان شده است و روی هم بوده که همین سخنرانان حرفه ای هم مثل خود ما ترس داشتند. البته تمرین ها زیاد است و ما چند نمونه از بهترین تمرین ها را اشاره کردیم. با انجام تمرین های زیر می توانیم ترس را به هیجان تبدیل کنیم.

همه شرایط را آماده کنید

همانطور که در بالا اشاره شد، برای انجام تمرین مقابله با ترس از سخنرانی باید ترس را به هیجان تبدیل کنیم. برای تمرین اول، ابتدا تمام شرایط از قبیل لباس مناسب ( اگر کت شلوار دارید حتما بپوشید، اگر نه یک پیراهن اتوکشیده سورمیه ای )،  موهای مرتب، کفش، گذاشتن چند صندلی از حظار ( صندلی خالی هم عیبی ندارد اما بهتر است از دوستان یا آشنایان خود بخوانید روی صندلی ها مدتی بنشینند و به حرف های شما گوش کنند )  اگر توانش را دارید کلاسی را اجاره کنید و در آن تمرین سخنرانی کنید. این کار به تصویر سازی ذهنی شما از شخنرانی واقعی بسیار کمک می کند و می توانید درصد خیلی زیادی از ترس را از ببیرد. نکته قابل توجه حتما حتما یادتان باشد، تا شرایط را آماده نکردید تمرین سخنرانی نکنید چرا که تاثیر چندانی نخواهد داشت.

تسلط به مطالب

مورد بعدی که روی افزایش اعتماد به نفس شما در سخنرانی بسیار تاثیر گذار خواهد بود، این است که به مطالب تسلط کامل داشته باشید. دوستانی داشته ام، که کارگاهی را برگزار کرده اند و در شب آخر حتی اسلایدهای پاورپوینت اش را هم آماده نکرده بود و حسابی استرس داشت و شب قبل از برگزاری کارگاه نتوانست بخوابد. بخاطر همین زمان کارگاه را یک هفته عقب تر انداخت. برای اینکه شما هم به این بلا دچار نشوید، بسته به زمان سخنرانی حداقل یک هفته قبل تمرین تسلط بر مطالب را انجام دهید تا دقیقا مطالب کاملا ملکه ذهنتان شود که نیازی به فکر کردن نداشته باشید و همینطور به صورت نا خود آگاه کلمات و جملات از زبان شما جاری شود. اسلاید ها را درست کنید و سعی کنید در هر اسلاید حرفه ای سخنرانی کنید. پیشنهاد می کنم مکمل این مقاله را مطالعه کنید ارائه محتوای آموزشی و تکنیک های آن توسط سخنران

پیشنهاد می کنم نحوه تاثیرگذاری تسلط بر مطالب بر شرایط ترس بسیار شدید را در ویدیوی بسیار معروف هنرمند عیزیز کشورمان مشاهده کنید.

همانطور که مشاهده کردید همایون در ابتدا بسیار بسار مضطرب و ترسیده بود و این مورد کاملا از حرکات صورت و لب ها و بدنش پیدا بود، اما وقتی که شروع کرد به خواندن چقدر پر قدرت و محکم ایستاد و پر اعتماد به نفس نظر همه را به خودش جلب کرد!

آمادگی جسمانی

قبل از تمرین سخنرانی حتما ورزش کنید، ورزش باعث می شه که ذهنتان به ترس فکر نکند و به فیزیک بدنتان تمرکز کند. تنشی که از سیستم فیزیکی بدن حاصل می شود می تواند کمک کند که تا راحت تر عوامل تنش زای عصبی، مقابله کنیم. همچنین غذاهایی که باعث افزایش تحریک پذیری روده و معده می شود رامصرف نکیند تا در حین سخنرانی مشکلیپیش نیاید

شروع قوی

در زمان تمرین حتما از یک شروع حرفه ای و بلند و پر انرژی استفاده کنید. بیش از ۷۰ درصد ترس هایی که در حین سخنرانی رخ می دهد بخاطر ریپ زدن در ابتدای سخنرانی است. اگر شما به تمرین مقابله با ترس از سخنرانی مسلط باشید، این مورد را نیز می توانید پشت سر بکذارید.

قبل از سخنرانی محیط را ببینید

حتما حتما. قبل از زمان سخنرانی، بروید و محیط را بررسی کنید. تا بتوانید تصویر سازی ذهنی را در حین تمرین سخنرانی انجام دهید.

شما چه تمرین هایی را  برای غلبه بر ترس از سخنرانی می شناسید؟

راستی اینستاگرام بهار زندگی را دنبال کردید؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.