تقویت دایره واژگان سخنران چگونه صورت می گیرد

تقویت دایره واژگان سخنران

این مقاله جهت تقویت دایره واژگان سخنران و هوش کلامی آن نوشته شده. امیدوارم که مفید باشید. با من همراه باشید.

پیشفرض ما چیست؟

همه ما انسان ها ذاتا دایره واژگان قوی ای داریم ، در حالت عادی انسان ها در مغزشان بیش از هزاران کلمه و جمله وجود دارد که بدون استفاده در مغز ما بایگانی شده ولی در روز ۴۰۰ ۵۰۰ کلمه بیشتر از آن استفاده نمی کنیم.

هوش کلامی چیست؟

در ایران به هوش کلامی حاظر جوابی هم گفته می شود . اما این اشتباه است. احتمالا تا حالا برایتان پیش آماده که با یک شخص وارد بحث می شوید و در آن لحظه مبهوت صبر کردید و یا حتی جمله هایی را هم گفته اید، اما بعد از آن موقعیت به فکر می افتادید که ای کاش اینو گفته بودم. ای کاش این حرف رو بش زده بودم. در این موقعیت اگر هوش کلامی شما بالا بود می توانستید حاظر جواب باشید. البته حاظر جوابی هم همیشه بد نیست.

رابطه هوش کلامی با دایره واژگان

بذارید بگم چطور ممکنه ما با تقویت هوش کلامی دایره واژگان مون رو تقویت کنیم. تمرین های هوش کلامی کاری میکنه که کلماتی که خیلی وقته ازش استفاده نکردید رو مسیر عصبی اش رو در مغز شما بسازه و مدام به زبان شما بیاید. اینطوری میشه که شما از مرز استفاده از ۵۰۰ کلمه در روز گذر می کنید.

تمرینات ساده و کاربردی برای تقویت دایره واژگان

یک تمرین کاربردی برای تقویت داره واژگان شما

بارها در مقالات در مورد تمرین تندگویی صحبت کردم‌. ( تمرینات فن بیان )
تمرین به صورتی هست که شما یک جسم را انتخاب می کنید مثلا میز ، و ۳ دقیقه بدون و مکث و تند تند در موردش صحبت میکنید. اگر مکثی اتفاق افتاد دوباره از اول شروع کنید تا مهارت بدون مکث و با سرعت صحبت کردن را انجام دهید. کاری که تمرین تندگویی با کلام ما می کند اینست که کلماتی که به بایگانی های دوردست مغزمان خاک میخورد فعال می شود و مسیر عصبی شکل گرفته و به کلام ما میاید.

دومین تمرین تقویت دایره واژگان

انتخاب دو کلمه مختلف و سعی در پیدا کردن تشابهات و ارتباطات این دو کلمه هست این تمرین به خلاقیت و نیروی فکر ما خیلی کمک می کند و باعث می شود در کارهای مختلف بتوانیم تصویرسازی ذهنی قوی داشته باشیم . مثلا بگردیم و ارتباط  موبایل و کاپشن را پیدا کنیم؟ شاید در چند روز اول این تمرین خیلی سخت به نظر برسد ولی به زودی یکی از بازی های سرگرم کننده شما در خانه می شود که می خواهید تشابهات و ارتباطی بین تمام اشیا و کلمات پیدا کنید.

سومین تمرین تقویت دایره واژگان

یادم میاد بچه که بودیم اسم و فامیل بازی می کردیم این بازی برای تقویت دایره واژگان بسیار عالی هست و توصیه می کنم در مهمانی ها هم این بازی انجام شود چرا که همین تفکر و چالش ها باعث تقویت ذهن ما می شود و یک ورزش عالی برای ماهیچه های مغز ماست.

تقویت دایره واژگان با بازی اسم فامیل

تمرین چهارم تقویت دایره واژگان

که به شما توصیه می کنم این است که در زمانی مشخص لغت نامه را باز کنید و یک کلمه را انتخاب کنید وسعی کنید مترادف های آن را بگویید. بعد در لغت نامه نگاه کنید چه مترادف های دیگری می شد برای آن کلمه گفت و در ذهن ما نبوده ، سعی کنیم آنها را نیز مد نظر قرار داده تا زمانی که از این به بعد می خواهیم از آن کلمات استفاده کنیم از مترادف های آن استفاده کنیم تا جمله ها و کلمات ما از یک نواختی خارج شوند .

با انجام این تمرینات خواهید دید که دایره واژگان شما بسیار گسترده تر می شوند و خیلی راحت نبض صحبت در جمع را در دست می گیرید. شاید به نظر شما این تمرینات بسیار ساده و پیش پا افتاده باشند، ولی به گفته دارن هاردی کارهای ساده بهانه های ساده نیز برای انجام ندادن شان به ما می دهند.پس دقت کنیم معجزه هر تمرین در انجام دادن و مداومت آن است تا ما بتوانیم نتایج بزرگی از آن بگیریم.

راستی اینستاگرام من رو دیدید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.