تعریف مشتری مداری در کسب و کار

تعریف مشتری مداری در کسب و کار شما

در مقاله مشتری مداری چیست ، سعی کرده ام هر چه شما برای یادگیری کامل تعریف مشتری مداری لازم است بدانید را توضیح دهم. با دیدن عناوین مقاله می توانید مواردی را که توضیح داده شده را به صورت سریع مطالعه کنید و تقریبا معنی مشتری مداری را متوجه شوید. لطفا ابتدا این ویدیو رو ببینید!

 

 

تعریف مشتری مداری

مشتری مداری چیست ؟ گاها همه ی ما در مورد مشتری مداری چیزهای متفاوتی شنیدیم، ولی شاید تعریف درستی از این پرسش نداشته ایم. چیزهایی مثل اینکه ” شرکت فلانی واقعا مشتری مداره” یا این شرکت اصلا مشتری مداری رو بلد نیست ” . تعریف مشتری مداری  به زبان انگلیسی در فرهنگ لغت CUSTOMER FOCUSED است که از دو واژه Customer به معنای مشتری و Focused به معنای تمرکز تشکیل شده که با همین کلمات احتمالا جرقه ای در ذهن شما  در مورد تعریف مشتری مداری زده شده که می تواند در ادامه مقاله راه گشای ما باشد. البته واژگان بیشتری در زبان انگلیسی معادل کلمه مشتری مداری است مانند CUSTOMER CARE که معنی Care هم در زبان فارسی به معنای به همراه داشتن است که باز هم تقریبا همان معنی واژه بالا را می دهد. اما بازهم لازم است که تعریف مشتری مداری را بدانیم.

مشتری مداری یعنی مشتریانمان را در مرکز توجه مان قرار دهیم و به نیازهای معقول و غیر معقول آن توجه کنیم.

اهمیت مشتری مداری در کسب و کار

خب حالا که تعریف خوبی از تعریف مشتری مداری را شنیدیم. وقتش است که در مورد اهمیت مشتری مداری با هم پیش بریم. در ایران متاسفانه تعریف درستی از مشتری مداری نداریم.  وقتی می گویند که فلان شرکت مشتری مدار است،معنی آن در ایران اینست که فلان شرکت فقط به وظایف خود عمل کرده و چیز جدیدی نداشته. معنی درست مشتری مداری همانطور که در بالاتر گفتم، توجه به نیاز های معقول و غیر معقول مشتری است. هر کسب و کاری بهترین و مهمترین سرمایه ای که دارد وجود مشتریان شان هست و ما به عنوان یک مدیر یا فروشنده باید توجه ویژه ای به سرمایه کسب و کارمان داشته باشیم. معمولا خواسته های غیر معقول مشتری می تواند مشتری را متحیر کند و این اتفاق بسیار خوبی است.

سرمایه گذاری روی مشتری ها به خاطر تمام دارایی بودن یک کسب و کار بودن، می تواند باعث افزایش درآمد  و رشد چشم گیر برندمان باشد.

⦁ کاهش هزینه های کسب و کار:

متاسفانه مدیران کمپانی ها به جای آنکه در تلاش باشند تا بتوانند درآمدهای یک یا چند شرکت را افزایش بدهند، اغلب به فکر تعدیل هزینه ها هستند. یکی از مهمترین اصول مشتری مداری در همین موضوع نهفته است. یعنی مدیران شرکت ها باید بتوانند برنامه‌ریزی جامعی از مصرف کنندگان و مشتریان خود داشته باشند. در این صورت میتوانند محصولاتشان را به گونه ای تولید کنند که در نهایت موجب کاهش سبد هزینه های مشتریان بشود.

⦁ داشتن میزان فروش بیشتر:

مشتری مداری می تواند به شما انگیزه ی خلق استراتژی های ویژه را بدهد. اما به یاد داشته باشید که فقط پای‌بندی به مشتریان است که می تواند انگیزه ی کافی برای تولید محصول های جدید باشد.

تعریف مشتری مداری در دیدگاه بزرگان

– نظر گاندی در مورد مشتری و  تعریف مشتری مداری جالب است. به قول گاندی:

مشتری مهمترین ناظر بر فعالیتهای ماست او به ما وابسته نیست  ، ما به او وابسته هستیم. مشتری در کار ما یک هدف زود گذر نیست ، بلکه مشتری هدف و غایت همه اقدامات ماست. او یک فرد خارجی در سازمان ما محسوب نمی شود ، بلکه مشتری جزئی از سازمان ماست. ما با خدمتی که به مشتری ارائه می نماییم به او لطف نمی کنیم ،  بلکه او از این طریق فرصتی برای ادامه کار به ما می دهد و در  حق ما لطف می کند.

 – جالب است که حتی مولانا هم در مورد مفهوم مشتری مداری اشعار خوبی سروده است.  به قول مولانا :

ما ندانستیم، ای خوش مشتری / چون که دانستیم تو اولی تری

مر شما را نیز در سوداگری / دست کی جنبد ، چو نبود مشتری؟

مشتری خواهی به هر دم پیچ پیچ / تو چه داری که فروشی ؟ هیچ هیچ

آن که گردانید رو ، زآن مشتری / بخت و اقبال و بقا شد زو بری

در جوال نفس خود چندین مرو / از خریداران خود غافل مشو

 – سم والتون هم که یک کارآفرین و تاجر بزرگ بود  که تعریف مشتری مداری را به خوبی درک کرده بود و اصولش را در تجارتش به کار برده بود. ایشان در مورد مشتری نظر جالبی داده است. به قول سم :

تنها یک رئیس وجود دارد.  – مشتــــری –

او می تواند هر کسی در شرکت، از مدیرعامل گرفته تا پائین را اخراج کند تنها با خرج کردن پولش در جایی دیگر.

مثالهایی برای تعریف مشتری مداری در کسب و کار شما

اگر کسب و کاری دارید که مدیر آن هم هستید می توانید، مواردی که در پایین نوشتم را برای تقویت مشتری مداری خودتان پیاده سازی کنید.

–  اگر کسب و کارتان سایت دارد، حتما چت آنلاین را در سایتتان پیاده سازی کنید. می توانید این کار را به طراح سایتتان بسپارید یا اگر سایتتان با وردپرس ساخته شده، می توانید افزونه رایچت را تهیه کنید و در سایتتان نصب کنید. با این کار مشتریان اگر سوالی داشته باشند می توانند به صورت آنلاین از شما بپرسند. فقط حواستان باشد که در ساساعت کاری حتما آنلاین باشید. اگر آنلاین نباشید، حسی بد به کسی که سوالی دارد منتقل می کنید. اگر وقتش را ندارید، می توانید کارمندانتان را در این کار سهیم کنید. کار بسیار ساده است. روی گوشی موبایل خود یک اپلیکیشین نصب می کنید و تمام پیام ها را به صورت آنلاین از گوشی دریافت می کند.

 – پشتیبانی تلفنی حتی بعد از ساعات اداری 

این کار فقط در کسب و کارهاییکه خیلی موفقند در ایران دیده می شود. با این کار شما خیلی از رقبایتان در معنی مشتری مداری جلو می زنید.

 – پشتیبانی حضوری 

این کار هم کمتر کسی دیدم اجرا کرده باشد. این کار می تواند برگه برنده شما نسبت به رقبایتان باشد و مطمئن باشید در مدت زمان بسیار کمی به عنوان بهترین نوع معنی مشتری مداری در بین بقیه کسب وکار ها مثل بمب صدا می کنید.

آیا با مهارت های مشتری مداری آشنا هستید؟

این مهارت ها فقط در بخش خدمات پس از فروش خلاصه نمی شوند و موارد بیشتری را کمپانی ها میتوانند به مشتریان ارائه کنند. آیا شما در این زمینه اقدام ابتکاری و جدیدی را انجام داده اید؟ برخی از موارد پیشنهادی ما عبارتند از:

⦁ مهارت های حل مشکلات فروش
⦁ تمرکز داشتن بر روی مشتری
⦁ گوش کردن فعال و اخذ نظرسنجی های دایمی از خریداران
⦁ برقراری ارتباطات موثر با شبکه های فروش
⦁ سرعت بالا در پاسخ دهی به نیازهای جدید مشتریان

اگر موردی هست که من نگفتم خوشحال می شوم که در قسمت نظرات در پایین صفحه برایم بنویسید تا این مقاله را بروزرسانی کنم. در ضمن شاید این مقاله برایتان جالب باشد. حتما بخوانید: اعتماد سازی در ذهن مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.