افزایش مهارت های ارتباطی

مقاله راه های افزایش مهارت های ارتباطی

مهارت ارتباطی یکی از مهارت هایی است که ما در پیشرفت زندگی و کاریمان نیاز شدید به آن داریم. در این مقاله در مورد کاربرد و تاثیرات آن در زندگی و کسب و کار صحبت می کنیم و همچنین به صورت موردی بررسی خواهیم کرد که افزایش مهارت های ارتباطی به چه صورت است

مهارت های ارتباطی چیست ؟

یکی از مهارت های بهبود فردی که صد در صد در زندگی ما تاثیر خواهد گذاشت و تعریف مهارت های ارتباطی به این صورت است که ما توانایی ارتباط برقرار کردن یا انتقال پیام را از خودمان به دیگران به صورت موثر انجام دهیم. قطعا اگر ما مهارتهای ارتباطی مان را افزایش دهیم، هم در زندگی و هم در کسب و کارمان پیشرفت زیادی خواهیم داشت چرا که پیشرفت یک کسب و کار و زندگی بدون مهارت های ارتباطی امکان پذیر نیست و یا بسیار سخت و طولانی خواهد بود.پس بیایید با مقاله افزایش مهارتهای ارتباطی همراه باشیم.

کاربرد افزایش مهارت های ارتباطی برای ما

همانطور که در بالا اشاره کردم در زندگی و پیشرفت کسب و کار ما بسیار تاثیر گذار است. یعنی این که اگر ما روی افزایش مهارت ارتباطیی مان کار کنیم، پس از مدتی نتایج آن را در خودمان و زندگی و کسب و کارمان می بینیم. بعضی از نتایج حاصل شده عبارت است از : افرایش اعتماد به نفس، ازدواج موفق و موثر، شبکه سازی بین کسب و کارها، استخدام موفق، رابطه بین همسری موفق، حضور پر رنگ داشتن در جامعه و اقوام.

 راه های افزایش مهارت های ارتباطی برای من

حالا که در مورد مهارت های ارتباطی چیست صحبت کردم و کاربرد آن را در زندگی و کسب و کارمان بررسی کردیم، بیایید و موردی عواملی را که باعث افزایش مهارت ارتباطی در ما می شود را هم بررسی کنیم. شما با این تغییرات کوچک می توانید تاثیرات فوق العاده ای را افزایش مهارت ارتباطی و بهبود آن حاصل کنید.

گام اول افزایش مهارت های ارتباطی: دست به سینه نباشید

شاید در مورد زبان بدن چیزی بدانید، اما باز هم یادآوری می کنم برای کسانی که آشنایی با زبان بدن ندارند. در علم زبان بدن، هر چه ما با دستان بازتر باشد و دستانتان پیدا باشد به مخاطبتان این حس را می دهید که کاملا با او صاف و صادق هستید و هیچی برای پنهان کردن ندارید. وقتی دستان به سینه باشد حس گارد گرفتن به طرف مقابلتان خواهید داشت و این حس را به او نیز منتقل می کنید. در مقاله زبان بدن چیست می توانید بیشتر در مورد زبان بدن بخوانید. پیشنهاد می دم این کار را انجام بدید.

گام دوم افزایش مهارت های ارتباطی: کلمات اضافی نگویید

اگر جایی صجبت می کنید و اضافات کلامی داشته باشید گوش دادن و تحمل صحبت های شما برای مخاطبان سخت و خسته کننده باشد. همانطور که در مقاله تمرینات فن بیان صحبت کردیم، شما می توانید با تمرینی که به آن اشاره کردیم حرف های اضافه را از کلاممان حذف کنیم. حرف هایی مثل خدمتتون عرض کنم، عملا، إإإإإإ، اوووووممممم. پیشنهاد می کنم حتما مقاله عالی را بخوانید، این صفحه برای هر تمرین از بیانتان ویدیوی جداگانه ای گذاشته شده، حتما ببینید.

گام سوم افزایش مهارت های ارتباطی: داستان تعریف کنید

اگر می توانید برای تفهیم کردن صحبت هایتان به افراد لجباز از داستان تعرف کردن استفاده کنید. اکثر افراد به نصیحت کردن های ما حس خوبی ندارند و سعی می کنند به هر بهانه ای از نصیحت های ما طفره می روند. برای این افراد اگر بتوانید پیامتان را با داستان تعریف کنید معمولا عالی جواب می دهد. البته داستان های کوتاه نه اینکه بالای منبر رفتید و دیگه پایین نیایید. این کار عصبی ترشان می کند. سعی کنید داستان هایتان را در حد چند جمله بگویید.

گام ۴: شش دنگ حواس در حین ارتباط

وقتی با طرف مقابلتان صحبت می کنید کاملا به حرف هایش گوش دهید و حتی اگر بمب هم کنار شما ترکید از ارتباط چشمیتان دست بر ندارید،این یکی دیگر از راه های افزایش مهارت های ارتباطی است. به شخصه خود من از این کار متنفرم که با کسی صحیت کنم که حواسش جای دیگر باشد. اگر ما هم در حین صحبت کردن با دیگران هستیم، اگر واقعا مجبور شدید عذرخواهی کنید و  بعد به کارتان برسید نه اینکه وسط صحیت های او چشمتان به اینور اونور باشد.

گام ۵:  تکرار صحبت های مخاطب

اگر میخواهید ارتباط موثر بهتری با طرف مقابل برقرار کنید سعی کنید بعد از پایان صحبت هایش نکات کلیدی صحبت هایش رو برای خودش تکرار کنید. این کار حس را به طرف مقابل القا می کند که شما داشتید به حرف های او کاملا گوش می کردید و این یک حس عالی است. اگر تا حالا انتقادی به یکی از کسب و کارهای حرفه ای داشتید احتمالا شنیده اید که در پایان تماس شما برای جلب اعتماد شما صحبت هایتان را به خودتان برای تایید برمی گردانند. در  مقاله بازاریابی و فروش تلفنی این مورد را توضیح دادم

گام ۶: ساده گویی کنید

اگر پیامی می خواهید به کسی بدهید سعی کنید با توجه به سن یا جنسیت و متناسب با شخصیتش پیام را بدهید. شاید پیامی که شما میخواهید بگویید برای یک فرد سن بالا سخت باشد، سعی کنید پیامتان را طوری منتقل کنید که اگر مخاطب شما کودک ۷ ساله هم باشد صحیت های شما را بفهمد.

راستی حتما اینستاگرام من را دنبال کنید مطالب آموزشی رایگان را به صورت ویدیویی دریافت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.